SEDLÁČKOVÁ, P. Využití prostředí ANSYS Workbench pro teplotní výpočty elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kuchyňková, Hana

Studentka při řešení diplomové práce postupovala iniciativně a samostatně. Průběžně plnila požadavky vyplývající ze zadání práce jak z hlediska odborné úrovně tak z hlediska časového. Pokud jde o vlastní spolupráci studentky s vedoucí, hodnotím ji velice dobře. Pracovala odpovědně a pečlivě, dobře si práci časově rozvrhla. Musela se seznámit s prací v různých prostředích - naučila se využívat funkce programu Autodesk Inventor, vyzkoušela si práci s metodou konečných prvků v programu Ansys Workbench, provedla teplotní analýzu EC motoru. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Janda, Marcel

Diplomová práce je rozčleněna do tří hlavních částí. První část se široce věnuje možnostem a novinkám v programu Autodesk Inventor 2010. V této části je také stručně popsán postup při vytváření modelu v tomto programu. Druhá část se velmi stručně věnuje programu Ansys Workbench. V poslední části se studentka věnuje teplotním výpočtům na modelu EC motoru. Kapitoly věnované Autodesk Inventoru jsou dobře a přehledně zpracované. Poskytují dobrý přehled o možnostech tohoto programu a o novinkách, které jsou v nejnovější verzi tohoto programu. Kapitoly 3.1 a 3.2 mají skoro stejný název a tedy by mohly tvořit jedinou kapitolu. Část práce věnovaná programu Ansys Workbech je naopak velmi stručná a obecná. Studentka se měla více zaměřit na možnosti tohoto programu pro teplotní výpočty, které jsou jedním z hlavních témat diplomové práce. Poslední kapitoly jsou věnované teplotním výpočtům na EC motoru. Na úvod zde shrnuje konstrukční uspořádání a parametry modelovaného EC motoru. Dále pak uvádí základní veličiny a parametry materiálů, které se používají pro teplotní výpočty. Tato část je velmi pěkně zpracována. Přes svou stručnost umožní čtenáři získat základní základní přehled o šíření tepla v elektrických strojích. Na druhou stranu zpracování výsledků z výpočtů má určité nedostatky. V kapitole 5.5 je uvedeno, že byl proveden výpočet pouze s uvažováním ztrát ve vinutí a dále výpočet s uvažováním více ztrát v elektrickém stroji. Výsledky oteplovací charakteristiky se ztrátami ve vinutí jsou zobrazené pouze na řezu EC motoru na obrázku 18. U tohoto obrázku není uvedeno, v jakém čase byl tento snímek pořízen. Kromě toho by bylo zajímavé porovnat v grafu oteplovací charakteristiku vypočítanou pouze se ztrátami ve vinutí s charakteristikou vypočítanou s ohledem na další ztráty Dále je kapitole 5.5 uvedeno, že výpočty byly porovnány s naměřenými oteplovacími charakteristikami. V práci toto porovnání, ale není uvedeno. Je pouze slovně popsáno v textu. Po formální stránce je diplomová práce velmi pěkně zpracována až na některé drobné nedostatky ve formátování. I přes tyto nedostatky doporučuji tuto diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 27827