KOROTYNSKIY, A. Návrh a realizace řízení a vizualizace demonstrační robotické buňky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

V rámci své práce student navrhnul a realizoval vylepšení již existující demonstrační robotické buňky. Po mechanické stránce byla realizována změna typu a způsobu skladování kontejnerů na výsledný produkt a změna typu gripperu robotu. Do buňky byl přidán také nový řídicí člen spolu s uživatelským rozhraním sloužícím k objednávání produktů. Celý systém v současnosti počítá s připojením k nadřazenému API rozhraní, které zabezpečuje autentizaci uživatelů a eviduje pro každého uživatele transakce. Téma práce je široce zaměřeno, dotýká se návrhu a realizace mechanického řešení, elektrického zapojení, a také návrhu, realizace a integrace několika dílčích softwarových řešení. Po odborné stránce je práce na slušné úrovni. Formální stránku práce kazí pokulhávající čeština – používání hovorových či nespisovných výrazů a slabší gramatika. Toto však lze autorovi s ohledem na jeho původ prominout. Velice příznivě musím hodnotit přístup autora k realizaci díla. Pracoval průběžně po celý rok a velice svědomitě s častými konzultacemi. Tento přístup přispěl k tomu, že výsledné dílo je zcela dle požadavků zadání, plně funkční a denně využívané. Díky tomu hodnotím práci známkou B - 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Baštán, Ondřej

Cílem práce bylo modernizovat demonstrační robotickou buňku, sloužící jako automatický kávovar. Úkolem studenta bylo analyzovat stávající řešení a následně navrhnout a zrealizovat novou koncepci celého demonstrátoru. Zadání práce bylo velmi otevřené a bylo na uvážení studenta, jakým způsobem danou problematiku uchopí. Rád bych vyzdvihl že při návrhu systému nebyla studentem zvolena cesta nejmenšího odporu, nýbrž modulární koncepce, která sice vysoce zvyšuje výkonnost a rozšiřitelnost celého systému, vede však i ke zvýšení komplexity, což výrazně zvyšuje náročnost zadání. Textová část splňuje formální požadavky, jazyková úroveň je ovšem nižší. V textu se vyskytují pravopisné, syntaktické a stylistické chyby. Struktura práce je v některých místech nelogická. Celkově však dokumentace svým rozsahem a prezentační úrovní odpovídá požadavkům na tento typ práce. Na odpovídající úrovni je rovněž práce s literaturou. Odborná část se nejprve zabývá analýzou stávajícího řešení, přičemž součástí této kapitoly je i zevrubný návrh nového technického řešení. V druhé kapitole jsou teoreticky popsány prostředky, které jsou využívány v rámci nově navržené koncepce. Následně jsou v práci uvedeny a popsány HW prostředky využité při implementaci řešení. Zbytek práce se zabývá implementací softwarového vybavení jednotlivých prvků koncepce. Ke zvolenému technickému řešení a výsledné implementaci nemám prakticky žádné připomínky. Z práce je zřejmé, že se student musel zabývat návrhem a implementací hned několika modulů, které společně tvoří výsledný systém. Nešťastné však je, že tyto moduly nejsou v práci přehledně a souhrnně popsány. Výsledné řešení bylo studentem předvedeno a otestováno v ověřovacím provozu (přibližně 320 uvařených káv ke dni odevzdání práce). Student v práci prokázal vysokou úroveň odborných znalostí a magisterských schopností. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci 79 body a známkou C.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 141630