ŠINDELÁŘOVÁ, A. Kryptoměny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Posudek vedoucího práce: Práce se zabývá kryptoměnami a souvisejícími otázkami technickými i ekonomickými. Popisuje technický základ tohoto jevu. Dále srovnává jednotlivé druhy kryptoměn, jejich historii a vývoj hodnoty, možnosti získávání i praktického využití (platby za zboží a služby, investiční nástroj). Z hlediska jazykového je text na dobré úrovni, nevyskytují se zásadní nedostatky, pouze izolované problémy. Vhodné by bylo využití většího množství vědeckých zdrojů, což u daného tématu není snadné. Konkrétní technické informace neposuzuji s odkazem na vyjádření odborného konzultanta. Práci považuji za zajímavou a aktuální. Autorka zpracovala téma pečlivě a systematicky na základě velkého množství zdrojů, prokázala požadovanou znalost anglického jazyka i dané problematiky. Práce odpovídá zadání a splňuje požadavky. Doporučuji k obhajobě. Posudek odborného konzultanta: Během zpracování bakalářské práce se mnou studentka konzultovala technickou část práce zabývající se kryptografickými technikami a principem funkce kryptoměn, v textu práce se jedná o 1. a 2. kapitolu. Tato část práce má logickou stavbu, studentka dostatečným způsobem nejdříve vysvětluje funkci kryptografických mechanismů, které jsou využívány při konstrukci kryptoměn a následně uvádí popis vlastní technologie kryptoměn. V této části práce mohla být podrobněji popsána funkce tzv. blockchain, což je stěžejní technika používána v kryptoměnách. Nicméně je třeba podotknou, že pro porozumění technologii kryptoměn, studentka musela nastudovat a pochopit funkci různých kryptografických technik, což není zrovna triviální úkol. Proto je třeba ocenit, že informace uváděné v textu práce jsou správné a jejich rozsah odpovídá cílům zadání. Vzhledem k uvedenému navrhuji hodnocení B. Závěr Hodnocení vedoucího práce: 90 - A Hodnocení odborného konzultanta: B Celkové hodnocení: 85 - B
Jazyk práce je na poměrně solidní úrovni, rovněž i stylistické prostředky jsou voleny odpovídající způsobem. Mezi závažnější (a vesměs více či méně matoucí) chyby: Používání členů u všeobecné reference v plurálu (the cryptocurrencies) a psaní čárek před vztažnými větami restriktivními. Nesprávné je používání will pro obecně platná tvrzení (zejm. v nultých kondicionálech). Ojedinělý, avšak velmi matoucí je gramaticky nesprávný slovosled s předmětem na začátku věty (např. The rest of the cryptocurrencies safely hide in the wallet str.17). Občas se vyskytuje nepřirozené aktuální členění větné, zejména na začátku odstavců. To místy působí dojmem mechanického přejímání a/nebo překládání pasáží. Občas se také vyskytují poněkud neobratná vyjádření (např. při uvádění tabulek). Práce je organizována logicky, s ohledem na čtenáře bych snad uvítal dřívější uvedení principu blockchainu. Kapitola o jednotlivých kryptoměnách by zasloužila úvod, zejména zdůvodnění výběru jednotlivých kryptoměn (název přitom implikuje vyčerpávající přehled). Téma je zpracováno do adekvátní hloubky, autorka pracuje s dostatečným množstvím zdrojů, včetně zdrojů mediálních a praktických. Text je vhodně doplněn obrázky a tabulkami.
eVSKP id 111838