LEITGEB, D. Experimentální zvukový efekt založený na dynamické filtraci signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Cílem diplomové práce bylo vytvořit experimentální zvukový efekt založený na dynamické filtraci signálu, inspirovaný staršími softwarovými efekty, např. od firmy Native Instruments. Tyto efekty pracují v kmitočtové oblasti, na rozdíl od realizovaného efektu, který pracuje v časové oblasti a využívá zpožďovacích linek. V rámci práce byl efekt nejprve otestován v Matlabu a implementován pro zpracování signálu v reálném čase v Matlab Audio tooloboxu. Následně byl realizován jako VST plug-in modul pomocí prostředí JUCE s propracovaným grafickým rozhraním, bylo provedeno testování a vytvořena přednastavení ukázkových konfigurací pro realizaci různých typů efektů. Bohužel nebyl realizován krokový sekvencer a není implementována možnost modulace činitele jakosti filtrů a velikosti zpětné vazby. To vše by rozšířilo možnosti využití efektu. Stanovené cíle diplomové práce ale byly splněny. Diplomant přistupoval k řešení diplomové práce aktivně a pravidelně předkládal výsledky práce. Rozsah práce je dostatečný, formální úprava práce je na velmi dobré úrovni, vytknul bych zbytečné rozdělení některých výpisů kódů na dvě stránky, často scházející čárky na konci vedlejší věty a volbu některých citovaných zdrojů. Pro zobrazení kmitočtových charakteristik by bylo vhodné použít vyhlazení modulu spektra amplitudového spektra pomocí neparametrických odhadů nebo zlomko-oktávového vyhlazování.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Miklánek, Štěpán

Práce Davida Leitgeba je logicky strukturovaná a zadání bylo splněno. Teoretický úvod shrnuje všechny potřebné informace, které jsou zužitkovány v praktické části, kde jsou popsány implementační detaily a blokové schéma zvukového efektu. V práci se objevuje pouze minimum nedostatků. K některým obrázkům (např. Obr. 1.5) se autor v textu vůbec neodkazuje a výčty kódu jsou na některých místech nevhodně rozděleny přes dvě stránky. Praktická realizace efektu je povedená, je možné ukládat nastavení efektu a uživatelské rozhraní lze libovolně škálovat. Jako menší nedostatek bych zmínil fakt, že při přidávání jednotlivých pásem dochází k postupnému navyšování celkové výstupní úrovně a může dojít k ořezání signálu, na což uživatel v rozhraní není upozorněn. To by se dalo vyřešit ukazatelem výstupní úrovně signálu. Zadání zmiňuje použití sekvenceru, autor uvádí jeho popis, ale sekvencer není součástí implementace. Celkově je však práce na velmi dobré úrovni a hodnotím ji 92 body (A).

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 159306