PAŘÍZEK, T. Návrh a realizace UHF RFID tagu pro snímání hladiny kapaliny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student vypracoval svou diplomovou práci na Technické univerzitě ve Štýrském Hradci. Prácí vedla Dr. Jasmin Grosinger a Lukas Görtschacher. Oficiální hodnoticí zpráva je uvedena níže. V průvodním emailu se Dr. Grosinger vyjádřila kriticky ze zpracování zprávy o diplomovém projektu a k uspěchanosti odevzdání diplomové práce. Shodli jsme se na hodnocení D (61 bodů). --------------- Dear Zbynek, I am writing you to confirm that Tomas Parizek has been working on the design and realization of a passive ultra-high frequency (UHF) radio frequency identification (RFID) transponder for liquid sensing at the institute of Microwave and Photonic Engineering at Graz University of Technology (Graz, Austria). During his work, Tomas designed an antenna for a UHF RFID transponder prototype suitable to perform liquid level sensing. To verify the antenna design, Tomas evaluated two different methods to measure the antenna input impedance. The measurements of the antenna input impedance verified the design comparing well with simulation results. From the beginning, Tomas has shown a good understanding of the given problem and the goal of the work. Tomas works fast and independently and the results of his work are very promising for on-going research at our institute. Best regards, Ass. Prof. DI Dr. Jasmin Grosinger Group Leader RFID Technologies Vice Deputy Head of the Institute
Práce se zabývá návrhem, realizací a ověřením činnosti RFID tagu pro snímání dvou odlišných úrovní hladiny v nádobě, na jejíž stěně je tag umístěn. Podstatou je návrh bočníkově napájeného planárního dipólu pracujícího mimo hlavní rezonanci tak, aby vykazoval dvě definovaně odlišné vstupní impedance v závislosti na výškách hladiny. Diplomant nejprve nalezl vhodné impedanční stavy optimalizující celkovou účinnost tagu zahrnující vliv fázové modulace a přenos mezi anténou a čipem, po té celou anténu analyzoval v EM simulátoru CST MWS, realizoval prototyp(y) a impedančně proměřil vektorovým analyzátorem. Prototyp antény zatížený RFID čipem však vykazoval tak nízký signál, že jej na nespecifikovanou vzdálenost nebylo možné přečíst resp. rozlišit čtečkou impedanční stavy. Tento stav by si od budoucího inženýra zasloužil podrobný rozbor, nalezení příčiny popř. opravu návrhu tak, aby alespoň na kratší vzdálenost byl tag s čipem provozuschopný. Text práce je vhodně členěn, avšak neobsahuje zdůvodnění volby a vliv rozměrů dipólu a bočníku na požadovanou vstupní impedanci. Dále postrádám výpočet výkonové bilance pro správnou funkci tagu s čipem a alespoň stručný popis měřící metody (str. 19), uveden je pouze odkaz na příslušnou referenci. Vzhledem k tomu, že je používána pro měření symetrické antény nesymetrickým (koaxiálním) vedením za použití symetrizačního členu, zasloužila by si podrobnější rozbor. Práce má bez obsahu a seznamů 35 stran. Po odečtení prázdného místa na str. 1, 5, 8, 11, 12, 13, 18, 19, 26, 27, 32, 33, 34 a 36 reálně cca 30 stran. To je na diplomovou práci i v technických oborech poněkud málo a je to na úkor úplnosti a místy srozumitelnosti výkladu. Práce je psána anglicky s velkými gramatickými prohřešky. Především velké množství vět v celé práci nerespektuje anglický slovosled (SWOMPT), používány jsou nesprávné tvary sloves, často chybí určité členy (např. „with help“ místo správného „with the help“). Odstrašujícím příkladem je text na str. 34, cituji: „Figures 40-42 shown gain of the Antenna for different scenarios. Water has very big relative pertitivity (around 72). It means, that when is behing an antenne water. So, electromagnetic field ist concetrated to the water and total gain is decreases. For higher gain of this system can be uses another type of substrate with smaller relative permittivity like are FR-4 and Rogers“ Archivní verze práce by měla být gramaticky opravena. Další formální nedostatky: proměnné (str. 15 a tab. 1-3) nejsou psány kurzívou, grafy v obr. 41-43 mají různá měřítka, ref. [7] a [8] neobsahují rok, č. stran resp. svazek, číslo, č. stran. Celkově student prokázal řadu inženýrských znalostí a dovedností, ale obsah a zpracování práce se mi jeví neúplné a značně uspěchané, od budoucího inženýra nedůstojné. Práci sice doporučuji k obhajobě, avšak měla by být buď před obhajobou nebo před vydáním diplomu opravena a doplněna.
eVSKP id 110439