BARTOŇKOVÁ, B. Objekt metropolitního významu na ulici Benešova v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Hybská, Bohumila

Zadání bakalářské práce má název Metropolitní dům a parcela je situována na brněnské okružní třídě. Výchozím bodem pro práci na projektu byl předpoklad, že stávající hlavní železniční nádraží bude odsunuto (například směrem k řece Svratce) a uvolněná plocha po železničním kolejišti s možností odstranit i železniční most přes ulici Koliště se stane novou výzvou pro městské plánování na hranici historického centra Brna. Urbanistické řešení bylo vypracováno ve variantách, které se v první etapě snažily řešit i širší okolí stavby. Poté se studentka zaměřila přímo na stavbu radnice a upravila návrh tramvajové dopravy v ulici Benešova a stanovila si, do jakého urbanistického konceptu stavbu zasadí. Konkrétní zadání pro metropolitní stavbu je radnice. Velký stavební program předurčoval, ze návrh stavby bude klást velké nároky na to , udržet příjemné měřítko stavby a vyhnout se schematickým monumentalizujícím řešením. Studentka se poměrně dlouho snažila najít konečné hmotové řešení , architektonickou podobu budovy, návrh parteru i uspořádání důležitých typologických částí radnice (přepážková hala, urban centrum, primátorská sekce, jednací sály, stravovací provoz apod.) Výsledná práce je přehledná, provozně a konstrukčně velmi dobrá. Bakalářský projekt je dobře vyváženým návrhem a plně odpovídá požadavkům kladeným na tuto práci. Studentka věnovala značné úsilí i vypracování vizualizací a výtvarnému ztvárnění projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Nový, Vítězslav

Autorka se s velmi obtížným zadáním bakalářské práce vypořádala se ctí a její návrh hodnotím jako velmi zdařilý.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Velmi kladně hodnotím provedenou celkovou analýzu území z pohledu historického vývoje i vlastního prostorového a funkčního uspořádání. Autorka umisťuje objekt jako jeden z řady dalších významných budov na bývalém hradebním pásu. Orientace hlavního vstupu do budovy z Benešovy třídy je logická a je podpořena vzniklou piazzettou v ohbí Benešovy-Rooseveltovy třídy. Další navrhované objekty vymezující nově vzniklý park se však váží až k hraně Koliště a od uliční fronty Benešovy třídy zcela ustupují. Tím se dostává do popředí “skulptura” zastřešení autobusového nádraží od arch. Fuchse. Zdá se ale, že potenciál dotvoření Benešovy třídy je touto formou zástavby nevyužit beze zbytku...
Provozní řešení A Dispoziční řešení velké instituce je jednoduché a přehledné, umožňující dobrou orientaci uvnitř budovy. Je potřeba zmínit precizní bezkoliznost a dobře zvládnuté vazby jednotlivých funkčních celků. Ústřední dominantou je centrální přepážková hala, kde se zřejmě odehrává většina interakcí mezi veřejností a institucí Magistrátu. Obdobným výrazným motivem se snaží být i sál zastupitelstva. Ve vyšších podlažích se jednoduchá trojtraktová dispozice stává poněkud monotónní.
Technicko konstrukční řešení A Navržené řešení trojtraktů stáčejících se okolo dvou atrií umožňuje jednoduchý konstrukční systém.
Architektonické řešení A Velmi působivou stránkou návrhu je celková objemová kompozice s dominantní hmotou věžového charakteru v dobře zvoleném místě stavby. Racionální charakter průčelí odpovídá vážnosti instituce, kterou zrcadlí a je i důstojným partnerem ostatních městských paláců z různých epoch architektonické historie města. Sympatická je i snaha autorky jít v architektonickém výrazu do drobného detailu, protože právě tato zjemnění dokáží polidštit jinak stroze přísnou architekturu radnice.
Formální úroveň A Celková grafická úroveň práce je na výborné úrovni. Čitelnost dokumentace jen mírně snižuje absence alespoň nástinu stavebního programu.
Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 94299