BIDMONOVÁ, K. Fortifikace pekařských výrobků proteinovým izolátem z pšeničných otrub [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Pořízka, Jaromír

Bc. Karolína Bidmonová si zvolila pro svou diplomovou práci poměrně komplikované téma, které vyžadovalo dlouhý čas k prostudování teoretických základů. K tomuto úkolu studentka přistoupila velice zodpovědně a s nasazením. Izolací proteinového koncentrátu strávila v laboratoři velké množství času. Významnou část své práce realizovala studentka na pracovišti Mlýnů Voženílek, kde se rychle naučila ovládat nezbytné laboratorní vybavení. Kvalita samotné diplomové práce rostla s časem. Studentka aktivně využívala konzultací jak s vedoucím, tak i školitelkou specialistkou a rady dokázala využít ke zvýšení kvality textu. Oceňuji také její dochvilnost a spolehlivost při řešení. Celkově jsem byl s počínáním Bc. Karolíny Bidmonové velice spokojen a hodnotím ji, jako vedoucí, známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vítová, Eva

Diplomová práce se zabývá problematikou fortifikace pekařských výrobků proteinovým izolátem. Teoretická část vychází z celkem 76 kvalitních literárních zdrojů, českých i cizojazyčných knih, ale především časopiseckých vědeckých publikací. Je zaměřena na popis technologie výroby pekárenských výrobků a charakteristiku obilovin (pšenice) jako hlavní suroviny, vč. metod vhodných pro posouzení její kvality. Zvláštní kapitola je věnována možnostem fortifikace potravin. Je zpracována zajímavě, srozumitelně, a lze ji považovat za dostatečný podklad pro provedení experimentů. Otázky a připomínky k teoretické části: Jsou používány jednotky neplatné podle SI … ppm, mg/kg, M … Použití zkratek/značek v obrázcích/tabulkách musí být vysvětleno v legendě. Co jsou to „plynové buňky“ ? Co přesně vyjadřuje parametr „stabilita těsta“ ? V experimentální části byl nejprve z pšeničných otrub již ověřeným postupem vyizolován protein, který byl následně aplikován do těsta pro výrobu baget. Připravené těsto a hotové upečené výrobky byly charakterizovány z hlediska chemických (obsah a bobtnavost lepku, obsah vody) a fyzikálních (texturních) parametrů; hotové bagety byly také hodnoceny z hlediska senzorického. Otázky a připomínky k metodické části: Odkud byl převzat postup výroby baget ? Měl by být lépe popsán - doba vývinu těsta, doba kynutí, teplota a doba pečení ? Str. 38: Co jsou to hodnoty FE, FJ ? Jaký je princip metody stanovení lepku uvedené v kap. 3.7.4 (enzymová imunoanalýza) ? Str.71, příloha 1 – senzorický dotazník: Takovéto informace bych do záhlaví dotazníku raději nedávala, aby nebyli hodnotitelé ovlivňováni. Získané výsledky jsou prezentovány formou tabulek a grafů, správně interpretovány a podrobně diskutovány. Vyzdvihla bych velmi kvalitní statistické zpracování. Závěry práce výstižně shrnují zjištěné experimentální poznatky. Kvalitu práce mírně snižují překlepy a drobné formální chyby, nicméně je velmi zajímavá, i přes uvedené nedostatky po stránce obsahové i formální splňuje požadavky na magisterskou diplomovou práci; oceňuji její spojení s praxí a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139172