HANDL, J. Možnosti omezování nežádoucích jevů při třískovém dokončovacím obrábění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalivoda, Milan

Teoretická část magisterské práce je poměrně rozsáhlá, některé kapitoly jsou naplněny velice podrobně, což se může jevit i jako mimo potřebný rámec. I přes tuto rozsáhlost v teorii nechybí potřebné skutečnosti, které autor využil v praktickém experimentu. Ten byl realizován v podmínkách školní dílenské laboratoře a dá se považovat za úspěšný. Konfigurace experimentu byla zaměřena na konkrétní situaci, kterou chtěl autor splnit svou vizi. Výsledkem je předložená řada naměřených hodnot, které jsou v závěrečném vyhodnocení uvedeny víceméně grafickými závislostmi. Ovšem v jejich označovacím popisu není dokonalá terminologie.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Osička, Karel

Předložená diplomová práce studentem Jiřím Handlem, Bc. svým obsahem splňuje zadání. Práce se podrobně věnuje možnostem omezování nežádoucích jevů při třískovém dokončovacím obrábění a konkrétně posuzovanou metodou je technologie soustružení. V úvodní části práce je proveden podrobný rozbor technologie soustružení ve fázi dokončování a jsou konkrétně specifikovány jednotlivé nežádoucí jevy a jejich vzájemná interakce. Dále je uvedena teorie ohledně výpočtu řezných sil, dosažitelný stupeň přesnosti IT a hodnoty průměrné aritmetické úchylky profilu Ra. Stručný přehled jednotlivých řezných materiálů a typických strojů pro soustružení uzavírá tuto část úvodní část práce. Další teorie se věnuje problematice tepla a měření teploty, vibracím při soustružení a vlivu řezných podmínek na stabilitu procesu. Závěrečná část teorie rozebírá problematiku opotřebení nástrojů a metody jejího měření. Experimentální část práce je zaměřena na porovnání dvou materiálů konkrétně oceli 11 600 a 14 220.3. Vlastní experiment porovnává kombinace velikostí čtyř řezných rychlostí a čtyř posuvů. Pro každé podmínky je provedeno měření řezných sil pomocí dynamometru a dále měření teploty. Všechny naměřené výsledky byly graficky vyhodnoceny kromě záznamu teploty pro materiál 14220.3. Důležitým výsledkem jsou rovněž údaje o dosažené drsnosti povrchu konkrétně průměrné aritmetické výšce profilu Ra a největší výšce profilu Rz. Předložená diplomová práce přispěla svým obsahem k poznání v oblasti vyhodnocení řezných podmínek pro uvedené obráběné materiály.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157941