KAHÁNEK, T. Základní vlastnosti polovodičových materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Špinka, Jiří

Práce byla zaměřena na zjišťování vlastností polovodičů, s důrazem na jejich optické vlastnosti. Svým obsahem a zaměřením jde o zcela nový pohled a zaměření na danou problematiku, čímž byla práce velice náročná. Tvoří ucelený přehled o řešené problematice. Zadání práce je splněno. Přínosem je rozbor problematiky, výběr metody, návrh uspořádání měřícího stanoviště, konstrukce prototypu měřícího přípravku, výběr diod, ověření kontaktování vzorku křemíku, a prvotní ověření možností měření. Student během řešení diplomové práce pracoval velice aktivně, řešení průběžně konzultoval s vedoucím práce na konzultace byl připraven. K celkovému řešení přistupoval velice odpovědně a iniciativně. Práce byla sice dokončována v určité časové tísní, ale její definitivní obsah byl dostatečně a včas konzultován. Pan Kahánek pracoval s literaturou zcela samostatně, využíval vhodné prameny, ve kterých se orientoval s přehledem a výborně je využil ve své práci. Přestože, jako bakalář nemá dostatečné teoretické znalosti z dané problematiky, dokázal získané teoretické poznatky vhodně uplatnit. Prokázal schopnosti tvůrčí práce, pracoval poměrně samostatně a předložená práce má dobrou úroveň. Doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Jirák, Josef

Pan Kahánek ve své práci řešil problematiku spojenou se stanovením vlastností polovodičových materiálů a součástek při jejich ozáření vnějším světelným zdrojem. V teoretické části práce uvádí základní teorii týkající se vlastních a příměsových polovodičů, generace a rekombinace nosičů náboje a optických vlastností polovodičů. V části zabývající se měřením vlastností polovodičů pak uvádí základní popis metod používaných pro měření rezistivity polovodičů. Následující kapitoly jsou věnovány experimentálním měřením a vyhodnocením experimentů. V kapitole "Měření na LED diodách", jsou měření prováděna na párech LED diod o stejných vlnových délkách, vyhodnocuje se vliv velikosti proudu diody použité jako zdroj záření a vzdálenosti mezi touto diodou a diodou použitou jako snímač záření na velikost úbytku napětí na odporu v obvodu snímače. V kapitole "Chování křemíku při ozáření paprsky světla" je vyhodnoceno chování vzorku křemíku při ozáření infračerveným zářením s různou vlnovou délkou a je ukázána možnost stanovení absorpční hrany křemíku. Použitá literatura v seznamu není citována zcela správně, v seznamu použitých značek a symbolů je u některých symbolů špatně uveden jejich význam, příp. jednotka. Závěrem uvádím několik z mnoha připomínek k práci: str. 15 -elektron přechází do vodivostního pásu, aby vedl elektrickou energii?; jaký rozměr má konstanta ve vztahu (2); ve vztahu (7) je E energie elektrického pole?; jaký rozměr má Planckova konstanta ve vztahu (12)?; Wa,d ve vztahu(13) značí energii nosiče náboje? Práce je experimentálně značně rozsáhlá a zajímavá, znehodnocují ji nepřesné formulace, formální a gramatické chyby, které snižují její celkové hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 32814