HUDZÍKOVÁ, V. Stanovení stopových množství rtuti voltametricky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Řezáčová, Veronika

Studentka Veronika Hudzíková předkládá svou BP (bakalářskou práci) na téma „Stanovení stopových množství rtuti voltametricky“. Za účelem této BP byl zakoupen od firmy Metrohm senzor, na kterém jsou umístěny všechny tři elektrody (indikační Au mikroelektroda a tištěné referentní a pomocná). V BP mělo jít především o ověření funkčnosti a možnosti využití této metody a její vypracování bylo možné jen mimo dobu výuky letního semestru. I přes veškerou snahu se nepodařilo splnit plánované cíle. Nicméně, studentka přistupovala k práci v laboratoři svědomitě a samostatně. Rychle si osvojila základní návyky pro práci se stopovými koncentracemi. I přes významné problémy, který byly řešeny s techniky a vývojáři, se vytrvale snažila nedostatky metody překonat. Žel, vlastní měření byla vytlačena spouštěním aktivačním a čistících postupů a následnými kontrolami elektrody. I přes výše uvedené nezdary, doporučuji práci k obhajobě a vzhledem k přístupu k zadanému úkolu hodnotím stupněm A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání B
Využití poznatků z literatury A
Studium literatury a její zpracování B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mravcová, Ludmila

Studentka předložila bakalářskou práci na téma Stanovení stopových množství rtuti voltametricky. Práce je klasicky členěna na část teoretickou a experimentální, kde jsou shrnuty metody a výsledky měření. V části teoretické jsou popsány vlastnosti rtuti, její výskyt a zdroje v životním prostředí. Dále jsou zde popsány analytické metody, které mohou být využity pro její stanovení. V části experimentální je uvedeno použité laboratorní vybavení a také veškeré postupy laboratorních experimentů. Při vlastní práci studentka začala s nevrženým experimentem podle aplikačního listu firmy poskytující zlatou elektrodu vhodnou pro stanovení rtuti voltametricky. Přes veškeré její úsilí se nepodařilo zopakovat a dosáhnout publikovaných výsledků. Dle dat je vidět, že byl problém zejména v opakovatelnosti metody a poté s velikostí detekčních limitů. Celkově je práce zpracována kvalitně ve vhodném logickém uspořádání. K vlastnímu textu mám několik drobných připomínek. Místo pomlčky byl využíván spojovník, více odkazů na použitou literaturu je lepší uvádět v jedné závorce. U obrázku 9 a i některých dalších obrázků bych ocenila uvedení legendy přímo v grafu nebo u popisku obrázku a ne v textu. V grafech na ose y jsou zbytečně dvě desetinná místa a v obrázku 15 na ose x by měly být koncentrace v jednotkách, jako u grafů předchozích. Celkově hodnotím práci stupněm A a doporučuj ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 146549