LAHODA, V. Vysokorychlostní vyhodnocování čidel s Braggovou mřížkou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Cieľom diplomovej práce bolo navrhnúť a skonštruovať elektronickú jednotku pre vysokorýchlostné vyhodnocovanie signálov z optovláknových senzorov s Braggovou mriežkou. Diplomová práca je rozdelená na tri kapitoly. Prvá kapitola sa zameriava na teoretický popis optovláknových senzorov s Braggovou mriežkou. V kapitole sú všeobecne popísané jednotlivé funkčné bloky vyhodnocovacích jednotiek. V druhej časti práce študent popisuje proces návrhu vyhodnocovacej jednotky od návrhu elektronickej schémy až po návrh DPS. Kapitola obsahuje aj popis návrhu softwaru v hradlovom poli a v jednodoskovom počítači Raspberry pi. Tretia kapitola popisuje proces oživovania jednotlivých subsystémov vyhodnocovacej jednotky. Autor kriticky diskutuje nad problémami, ktoré vznikli pri návrhu DPS a navrhuje ich zlepšenie v budúcej revízií. Z formálneho hľadiska je práca na dobrej úrovni. Autor sa však nevyhol niektorým typografickým chybám ako sú jednoslabičné predložky na konci riadka (str. 12, 71), chýbajúca medzera medzi číselnou hodnotou veličiny a jednotkou (str. 71), oddelená číselná hodnota veličiny a jednotka medzi riadkami (str. 56). Tieto chyby však významne neznižujú úroveň diplomovej práce. Z odborného hľadiska je práca na dobrej úrovni. Študent dokázal vyriešiť pomerne komplexnú tému zameriavajúcu sa na návrh hardvéru aj softvéru. Výsledný prototyp považujem za podarený, aj keď by som na konci diplomovej práce uvítal jednoznačnejšie porovnanie parametrov s parametrami stanovenými v zadaní diplomovej práce. Študent bol počas riešenia práce aktívny a pravidelne konzultoval dosiahnuté výsledky. Gro práce študent konzultoval so svojím odborným vedúcim Ing. Radimom Šiftom z firmy Network Group. Zadanie považujem za splnené.
Diplomová práce představuje návrh a realizaci funkčního vzorku modulární vyhodnocovací elektroniky pro optické (opto-vláknové) senzory založené na Braggových mřížkách. Text práce je členěn do třech hlavních kapitol, která popisují postupně teoretická východiska, návrh vyhodnocovacího systému a realizaci funkčního vzorku. Formální a typografická úprava práce je v pořádku, rozsah taktéž. Textovou část hodnotím graficky a obsahově jako dobrou, bohužel se vyskytuje řada drobných nedostatků. Jazyková úroveň trpí velkým množstvím vágních formulací, častým výskytem technického žargonu a ojediněle i gramatickými diskrepancemi ve větné stavbě. V první části často chybí logické návaznosti a příliš dynamicky se střídá obecný popis s konkrétními technickými detaily. Grafická úprava trpí obtížně čitelnými popisky na části obrázků, dále dokumentační hodnota fotografií desek plošných spojů je umenšena nerovnoměrným nasvícením. Obsahově a odborně je text relativně kompletní, pouze citelně chybí (v druhé kapitole) formulace funkčních/nefunkčních požadavků a celkové blokové schéma řešení. Literatuře by slušel mírně větší podíl primárních zdrojů, u některých on-line referencí chybí datum přístupu. Objem realizačních prací hodnotím jako velmi nadstandardní a realizaci funkčního vzorku považuji za velmi zdařilou s vysokou měrou uplatnitelnosti. Autor navrhl, fyzicky zrealizoval a oživil sadu modulů tvořící komplexní funkční celek, vybavil systém potřebným programovým vybavením a demonstroval funkčnost modulů. Oceňuji též autorovu reflexi chyb vzniklých během vývoje a specifikaci kroků k jejich nápravě. K úplnému naplnění zadání bohužel chybí některé závěrečné kroky, což ale vzhledem k celkovému objemu nevnímám negativně. Závěrem konstatuji, že autor práce nepochybně prokázal svoji inženýrskou kompetenci a úspěšně se zhostil zadaného úkolu. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm B.
eVSKP id 141543