KONOPKA, P. Heterogenní blok [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Hora, Jan

Pavel pojímá městské bydlení jako nízkopodlažní obytnou strukturu složenou z klastrů o několika bytech, které společně sdílejí malé atrium. Dvoupodlažní forma a hustá struktura vytváří lidské měřítko s příjemnou atmosférou vybízející k sousedským interakcím, ale zároveň zachovává soukromí a intimitu každého obyvatele. Motivy sdílení a blízkosti, ke kterým Pavel dlouho hledal správnou formu a míru, provázely genezi projektu po celou dobu. Dle mého názoru se Pavlovi podařilo vše vyvážit. Projekt je i přes svou překvapivou formu jednoduchý a ekonomický. Oceňuji ambici postavit se k typologii nově mimo zaběhnuté pořádky. Projekt dobře rozvíjhí tradici lounských kolonií. Kde je ale ještě potenciál ke zlepšení, je určitý obraz přívětivosti a zabydlenosti. Práci hodnotím jako velmi doboru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student pracoval svědomitě, projekt měl pozitivní kontinuální vývoj.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Kovařík, David

Bakalářská práce Pavla Konopky je přínosem do diskuze o maloměstském bydlení. Návrh reaguje na lounský fenomén kolonií, jejichž spektrum rozšiřuje o zajímavou ideu odkazující ke strukturalismu 70. let, zároveň ale k fenoménu funkcionalistických sídlišť. Bylo by zajímavé vidět tento přístup více posunutý do současnosti a reagující na současné společenské, ekologické a architektonické diskuze. Oceňuji konceptuální čistotu, s kterou je návrh zpracován, i když tato čistota je zároveň limitem, který brání hlubšímu rozvoji daného tématu. Bylo by zajímavé vidět, čím vším se navrhovaná struktura může stát, jaké jsou její možnosti a limity a jak může reagovat na potenciální výzvy řešeného území. Bakalářskou práci hodnotím kladně a jednoznařně doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Návrh zasazuje do neurčitého heterogenního území lounského předměstí homogenní strukturu oktagonálních klastrů vepsanou do pravidelné čtvercové mřížky. Takto definovaná sídelní struktura má potenciál vytvořit kompaktní zástavbu s dobře čitelnými veřejnými prostory a zároveň flexibilně reagovat na různé situace, které se v rámci řeseného území a jeho okolí vyskytují. V návrhu zůstává ale tento potenciál pouze v náznacích. Hlavní osa procházející strukturou a spojující ulice Měleckou a Postopolprtskou má potenciál stát se příjemnou maloměstskou zónou (místo pro obchod, hospůdka „Na růžku“, zdravotní praxe aj.). V rámci navrhovaného parku s dětským hřištěm se zase nabízí ideální místo pro společenskou místnost – nekomerční prostor k setkávání. Jedná se o elementy, která podporují aktivní stýkání a interakci obyvatel a které by v současných urbanistických řešeních neměly chybět. V rámci urbanistického řešení by bylo dobré zamyslet se i nad navrhovanou mobilitou a s ní souvisejícím městským mobiliářem: na území by se měly vyskytovat odstavné plochy pro kola, lavičky atd., třeba i na úkor parkovacích míst pro auta.
Provozní řešení C Navrhované dispozice bytů, jak přízemních tak patrových, jsou dobře řešené, v rámci klastrů se do sebe jednoduše a logicky skládají. Atria se společnou zónou uprostřed jsou zajímavý nápad, působí ale v půdorysech přesvědčivější než ve vizualizacích. Umístění vstupů do přízemních bytů ze společných náměstíček je sympatické řešení. Byty v patrech jsou přístupné pouze po venkovních schodištích. Vzhledem k tomu, že se jedná především o městské startovací byty pro mladé rodiny, by tyto byty měly být snadněji přístupné a bezbariérové.
Technicko konstrukční řešení B Navržený konstrukční systém je jednoduchý a efektivní a vhodný pro tento typ stavby. Větší tloušťka konstrukcí teras je chytře využita pro získání větší než minimální výšky stropů v obytných kuchyních. Koupelny v patrech nejsou umístěny nad koupelnami v přízemích, což jinak jednoduché konstrukčně-technické řešení zbytečně komplikuje.
Architektonické řešení A Návrh balancuje mezi urbanismem a architekturou. Umístění takovéto struktury do řešeného území má své opodstatnění: poměrně hustá síť pěších ulic a náměstíček vytváří zajímavé městské prostředí se soukromým zeleným prostorem. Zvolené neutrální barvy fasád jsou nadčasové a dávají vyniknout čistému konceptuálnímu zpracování projektu, kde celek je důležitější než jeho části.
Formální úroveň A Práce je graficky výborně zpracovaná a prezentovaná a zaujme svým specifickým zpracováním. Obsah je dobře čitelný a srozumitelný. Vizualizace dobře představují silné stránky projektu, i když by mohly být detailněji zpracované.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 151437