POKORNÝ, P. Pohon sériovým zapojením rotačních hydromotorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Omes, Jiří

Závěrečná práce pojednává o řešení problematiky řízení pojezdu kovacího manipulátoru QKK 100, který v rámci integrovaného kovacího souboru manipuluje při operacích volného kování s ingotem do hmotnosti až 100 tun. Autor práce analyzuje systém ovládání pohonu pojezdových kol u předchozích manipulátorů, kde bylo používáno výhradně paralelní zapojení rotačních hydromotorů. Doplněním sériového zapojení se vhodně vyřeší režimy rozjezdu z hmotným břemen a ustálený pojez již urychlených hmot manipulátoru. Velmi dobře je zpracována kapitola věnována kritickým stavům vznikajícím při navrhovaném zapojení rotačních hydromotrů a jich střídání během pojezdu. Autor prokázal komplexní pochopení problematiky a inovativní postupy při návrhu potenciálních postupů eliminace kritických stavů. Vyřešení kritického stavu při sériovém zapojení, kdy dohází ke snížení průtoku k druhému hydromotru použitím regulačního rotačního hydromotru je optimální. Kladně lze hodnotit stavovou tabulku, která je součástí hydraulického schematu zapojení. Autor zvládnul nastudovat část aplikované hydrauliky pro průmyslové aplikace v rozsahu od základních principů, komponentů po tvorbu reálných optimalizovaných systémů v náročných aplikacích. Vyřešil konstrukční uzel pohonné jednotky pomocí cévových kol, planetových převodovek a axiálních pístových hydromotorů. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Knoflíček, Radek

Závěrečná práce splnila zadání, ovšem nelze tvrdit, že by byl obsah na výborné úrovni. Je prokázána znalost základních záležitostí z oblasti hydraulických obvodů a pohonů, která byly aplikovány na návrh pohonné jednotky čtyřech kol kolejového kovacího manipulátoru. V DP není v kap. 5. Návrh zapojení zřejmé, proč nebyly do navrhovaných hydraulických obvodů (zapojení) navrženy prvky pro regulaci rychlosti otáček výstupních hřídelů (rotorů) hydromotorů. Znamená to, že na pojezdové rychlosti kovacího kolejového manipulátoru nezáleží? K potřebným návrhovým výpočtům a k volbě hydromotorů od renomované firmy nemám námitek. Kapitola 7, pojednávající i identifikaci kritických stavů je omezena pouze na vlivy hydraulických veličin při práci výkonových prvků v obvodech různě zapojených. Na tuto záležitost by měla také navázat podkapitola kritických stavů, z hlediska součinnosti chodu pohonných jednotek u kolejového manipulátoru, jejich mechanická (polohová), rychlostní nebo tlaková vazba. Rovněž v textu uvedená zmínka a vyobrazení umístění pohonného ústrojí na kolejovém manipulátoru, by dle názoru oponenta zasluhovala podrobnější popis i vyobrazení místa připojení k rámu manipulátoru, což jednoznačně nevyplývá ani z přiložené výkresové dokumentace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 100615