POSPÍCHAL, D. Systém pro měření lokálních IR spekter [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomová práce Bc. Davida Pospíchala se zabývá realizací systému pro měření lokálně vyzařovaných spekter v infračervené oblasti ze vzorků elektricky excitovaných solárních článků. Rozsahem je práce menší, ale odpovídá doporučenému minimu. Zde je potřeba uvést, že student měl vzhledem k pandemii ztížený přístup do laboratoře k potřebnému vybavení, což se podepsalo na rozsahu experimentálního ověření systému. I přes menší rozsah, splňuje předložená práce uspokojivě všechny požadavky definované zadáním a poskytuje dostatečný popis problematiky. Po formální stránce je práce přijatelná, i když obsahuje několik drobných chyb. Po odborné stránce práce obsahuje malé množství nepřesností, základní problematika je ovšem popsána dostatečně a výstižně. Student tedy sestavil a zprovoznil z dostupných komponent a přístrojů zadáním požadovaný systém. V Pythonu vytvořil kontrolní software pro ovládání dvouosého posuvu, ovládání zdroje a komunikaci se spektrometrem. Závěrem student provedl měření, kterými ověřil funkčnost celého systému. Student tedy dostatečně prokázal svoje inženýrské schopnosti. Zařízení je v současnosti ve výzkumné laboratoři UFYZ a lze předpokládat, že se bude podílet na doplňkové charakterizaci zkoumaných vzorků. Student byl během semestru aktivní a pracoval samostatně, možností konzultací využíval přiměřeně. Jako vedoucí práce hodnotím práci známkou výborně.
Diplomová práce se zabývá návrhem a následnou realizací systému pro měření spekter v infračervené oblasti. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část a z formálního hlediska obsahuje všechny náležitosti obvyklé pro tento typ závěrečné práce. Teoretická část blíže popisuje fyzikální podstatu zkoumaných jevů a problematiku související s řádkovými spektrometry. Praktická část se věnuje návrhu a vlastní realizaci automatizovaného systému pro měření lokálně vyzařovaných spekter ze vzorků elektricky excitovaných solárních článků. Obsahová struktura práce pokrývá všechny body definované v zadání. Stěžejním výstupem praktické části byl také vlastní software, který zajišťuje komunikaci s použitým spektrometrem, ovládání posuvu vzorku a nastavení laboratorního zdroje. Zde se autor musel nejprve vypořádat se zvládnutím komunikace přes několik rozhraní (USB, GPIB sběrnice, sériový port), vykreslením požadovaných grafů, ukládáním formátovaných dat a následně vše integrovat do grafického uživatelského rozhraní. Pro tyto účely byl dobře zvolen programovací jazyk Python, který je v dnešní době velmi rozšířený a získané zkušenosti tak autor může využít i v jeho další profesní kariéře. Finálním zprovozněním navrženého systému a ověřením jeho funkčnosti bylo kompletně splněno zadání práce a autor tímto dostatečně prokázal své inženýrské schopnosti. Sestavený měřicí systém lze navíc dále využívat v laboratořích UFYZ, a to především pro charakterizaci vzorků solárních článků. V závěrečné části práce postrádám obsáhlejší diskusi nad dosaženými výsledky, prezentaci většího množství experimentálních výstupů a srovnání výsledků získaných s různým nastavením stěžejních parametrů navrženého systému. S tím souvisí i relativně menší rozsah práce, který se pohybuje na spodní hranici doporučeného minima. Na druhou stranu je zde nutné vzít v úvahu pandemickou situaci v období řešení této diplomové práce, která značně omezila samotný přístup k potřebnému laboratornímu vybavení a tím i možnost rozsáhlejšího testování zprovozněného systému. Až na několik nepřesností a drobnějších chyb hodnotím formální i odbornou úroveň práce jako standardní. V případě obrázků převzatých z literatury bych doporučil přidávat odkaz na danou literaturu také přímo do popisu obrázku. Předloženou diplomovou práci hodnotím jako velmi dobrou s celkovým hodnocením 85 bodů.
eVSKP id 134650