CEBO, P. Návrh pulzního generátoru pro laserovou spektroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaiser, Jozef

Diplomová práce studenta navazuje na předchozí výsledky prezentované v semestrální práci, kde se již podrobně vymezil vůči stávajícím systémům synchronizace instrumentace používané v laserové spektroskopii. Navržené prototypové zařízení student rozvinul a navrhl funkční zařízení s ohledem na současné trendy v oblastech spektroskopických metod. Autor přistupoval při řešení práce iniciativně a své výsledky konzultoval s časovým předstihem. Bc. Cebo během práce navrhl a zkonstruoval precizní pulzní generátor, který komunikuje protokolem SDD přes Ethernet. Navržené zařízení obsahuje řadu složitých technologií a jsem rád, že student navázal na řešení bakalářské práce a navržený komunikační protokol dále úspěšně rozvíjel. Rád bych vyzdvihl i jeho aktivitu v laboratoři při testování navrženého zařízení. Diplomová práce splňuje všechny formální náležitosti a je vhodně doplněna věcnou ilustrací. Z mého pohledu zadání bylo splněno bez výhrad, a proto navrhuji hodnotit diplomovou práci Bc. Patrika Ceba známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Žalud, Luděk

Tématem diplomové práce Patrika Cebo je návrh a realizace přesného vícekanálového pulzního generátoru pro využití v laserové spektroskopii. Práce je vypracována na celkem 88 stranách, včetně úvodních částí a příloh. Rozsah práce považuji za odpovídající. Téma diplomové práce je jednoznačně aktuální a její výstupy potřebné. Grafická podoba práce je velmi dobrá, obrázky jsou většinou velmi dobře čitelné a srozumitelné. Připomínku mám k obrázku 1.3, kde jsou špatně čitelné hodnoty energie laseru. Stylisticky je práce v pořádku. Připomínku mám k provedení odrážek – jednak začínají velkým písmenem a nekončí ukončením věty, dále jsou zde dvojtečky uvozené mezerou. Dále bych doporučil nepsat legendu (vysvětlivky) k obrázkům do popisku pod obrázkem, jako je tomu například u obrázku 2.6. To jsou však drobnosti, které nesnižují čitelnost a srozumitelnost textu. Práce je psána srozumitelně, vysvětlovací pasáže jsou jasné a stručné. Práce obsahuje přiměřené množství překlepů, jazykovou úroveň nejsem schopen příliš posoudit. Členění textu do kapitol a podkapitol je dobré, zvážil bych pouze přejmenování kapitol 4. Vývoj prototypu a 5. Vývoj zařízení. Student musel pro úspěšné vypracování nastudovat značné množství zdrojů, které jsou v práci vždy odkazovány podle norem. Práci s literaturou tedy považuji za velmi dobrou. K samotnému zpracování problému prakticky nemám připomínek – již od samotného teoretického rozboru v prvních dvou kapitolách je jasně patrné, že student problematice velmi dobře rozumí a má také patřičný nadhled. V praktické části je pak vidět značné množství odvedené práce, která je navíc velmi kvalitní. Vyzdvihl bych především fakt, že student musel nejen dobře porozumět problematice časování v LIBS, ale současně musel navrhnout DPS, zorientovat se v mikroprocesorové technice i v programování, kromě 32-bitového mikrokontroleru STM s řadou periferií navíc použil ještě FPGA – vše na vysoké úrovni. Nakonec student zařízení i otestoval v souladu se zadáním. Na základě dříve uvedených skutečností nemám nejmenších pochyb o tom, že student prokázal vynikající inženýrské schopnosti a práci doporučuji k obhajobě s rovněž vynikajícím hodnocením. Komisi doporučuji zvážit navržení studenta na některou z cen.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 126045