NOVOTNÝ, V. Vestavěné zařízení pro potřeby registrace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Vašíček, Zdeněk

Celkově hodnotím aktivitu studenta jako lehce nadprůměrnou a z pohledu vedoucího navrhuji souhrnné hodnocení stupněm C. Výsledný výstup je funkční, avšak nejde nad rámec zadání a je vhodný spíše jako demonstrátor.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo navrhnout a implementovat vestavěné zařízení interagující s uživatelem skrze dotykový displej a nabízející vzdálenou správu skrze webové stránky hostované ze zařízení. Bakalářská práce je s ohledem na existující SW podporu průměrně obtížná. Zadání bylo splněno.
Práce s literaturou Student pracoval s literaturou doporučenou, zbylé studijní prameny již hledal samostatně. S ohledem na charakter zadání se jednalo převážně o dokumentace k použitým technologiím.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student své kroky několikrát konzultoval. Jednalo se převážně o problémy implementačního rázu a otázky týkající se technické zprávy.
Aktivita při dokončování Technická zpráva i implementace byly dokončeny včas a student měl prostor na případná rozšíření. Obsah technické zprávy byl několikrát konzultován a většina připomínek byla zapracována. Část věnující se popisu grafických knihoven však shledávám povrchní.
Publikační činnost, ocenění Není známa.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Šimek, Václav

Téma posuzované bakalářské práce skýtá nemalý potenciál. Bohužel autor se jeho zpracování nezhostil zcela příkladně. S přihlédnutím k výše uvedeným skutečnostem pak navrhuji souhrnné hodnocení na hranici stupně D - uspokojivě, 60 bodů . 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Samotnou obvodovou realizaci vestavěného zařízení dle požadavků zadání nepovažuji za příliš komplexní úkol. Domnívám se, že větší objem práce připadá na implementaci obslužného firmware a uživatelského rozhraní. Výslednou obtížnost zadání bych tedy označil za obvyklou.
Rozsah splnění požadavků zadání Obvodová realizace zařízení pro registrační účely je založena na využití existující vývojové desky a doplňujících komponent. Tento přístup je obzvláště v případě realizace prototypu či ověření celkového konceptu zcela v pořádku. Za problém, a ne úplně malý, však považuji charakter či rozsah obslužného firmware, podobu uživatelského rozhraní a v neposlední řadě pak i administrační část systému. Po formální stránce tato část práce sice požadavkům zadání vyhovuje, nicméně se mi jeví coby poměrně triviální a nekvalitně provedená.
Rozsah technické zprávy Pokud uvážím tu skutečnost, že lze v hlavní části technické zprávy nalézt dvě v podstatě prázdné stránky (str. 13 a 16) a několik obrázků nejasného významu (např. 6.3 či 7.2), pak samotný rozsah splňuje opravdu jen minimální stanovené požadavky.
Prezentační úroveň technické zprávy 60 Technická zpráva je rozdělena do celkem 9 kapitol, které jsou uspořádány v logickém sledu. Rozsah teoreticky zaměřených statí z úvodní části je zhruba proporcionální vůči popisu návrhu a testování výsledného řešení. Nicméně bych podotknul, že diskusi vlastního řešení mohlo být věnováno pozornosti více. Bohužel se v textu čtenář nikde nedozví, jakou konkrétní vývojovou desku na bázi platformy ESP32 autor ve finále zvolil (je zmíněn pouze modul ESP-WROOM-32). Taktéž mi zde chybí prezentace detailů ohledně vzájemného propojení jednotlivých komponent tvořících výsledné obvodové řešení. V neposlední řadě jsem zde nenašel vůbec žádné informace ohledně použitých typů e-ink a LCD displeje zvolených k realizace prototypové podoby zařízení. Fáze návrhu a implementace jsou v technické zprávě popsány. Nicméně výklad v těchto dvou kapitolách považuji za přinejmenším poněkud nepřehledný. Je škoda, že autor se autor blíže nevěnoval i analýze různých možností pro volbu cílové implementační platformy a rovnou se vydal cestou nasazení ESP32. Moje zkušenosti jsou takové, že by zde možností bylo více (i energeticky úspornějších), byť ne tak snadno použitelných.
Formální úprava technické zprávy 65 Z pohledu jazykové a formální úpravy dosahuje technická zpráva poměrně slušné úrovně. Nemohu se však zbavit dojmu, že přibližně od kapitoly 5 dále samotný výklad ztrácí čím dál tím více technickou úroveň. Taktéž jsem si v 6. kapitole povšimnul, že zde zcela chybí číselné označení podkapitola, přičemž autor používá pouze tučně provedené nadpisy. Obdobný jev spojený s ne zrovna systematickým přístupem lze pozorovat i na některých dalších místech technické zprávy.
Práce s literaturou 75 Po této stránce zde nemám závažnějších připomínek. Výběr informačních pramenů považuji s ohledem na charakter projektu za dostatečně reprezentativní. U některých položek, jako např. zdroj č. 23, mám však určité pochybnosti, zda jsou skutečně nezbytné.
Realizační výstup 55 Realizační výstup jako takový formálně vyhovuje požadavkům zadání. Nicméně zejména jeho implementační stránka má poměrně slabou úroveň. 
Využitelnost výsledků Bez podstatného dopracování není dle mého názoru realizační výstup použitelný k zamýšlenému účelu, tedy např. podpoře automatizované evidence využití kávovaru na ÚPSY FIT.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 147912