POKRÝVKOVÁ, Z. Studium řízení metabolismu karotenogenních kvasinek na molekulární úrovni [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Předložená diplomová práce byla zaměřena na molekulární charakterizaci karotenogenních kvasinek, náhodnou mutagenezi a produkci karotenoidů a lipidických látek pomocí několika kmenů kvasinek. Vybrané mutované kmeny byly následně adaptovány na využití vybraných odpadních substrátů - glycerolu a syrovátky. Cílem práce byla optimalizace konstrukce nadproducentů, jejich molekulární a metabolická charakterizace za účelem biotechnologické produkce a případné průmyslové aplikace. Teoretická část je zpracována přehledně a obsahuje vešekrá základní východiska pro řešení práce. V rámci experimentální části bylo třeba zvládnout poměrně široké spektrum metod od kultivačních technik přes spektrofotometrické a chromatografické metody až po fluorescenční techniky - průtokovou cytometrii a fluorescenční mikroskopii. Dále bylo nutné zvládnout molekulární techniky - izolaci a purifikaci DNA, PCR, DGGE, techniíky mutageneze a selekce mutantních kmenů. Diplomantkka řešila práci s velkým zájmem a tvůrčím přístupem. Projevila potřebné laboratorní dovedností, samostatnost i schopnost zpracování experimentů na úrovni vyhodnocení i interpretace dat. Výsledkem je zdařilá práce, jejíž dílčí výstupy byly již prezentovány na mezinárodní konferenci. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím výslednou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kočí, Radka

Předložená diplomová práce Bc. Zuzany Pokrývkové zaměřená na studium řízení metabolismu vybraných karotenogenních kvasinek na molekulární úrovni je přehledně a kultivovaně sepsána. Teoretická část stručně a jasně informuje o problematice daného tématu. Navazující experimentální část pak obsahuje podrobný výčet metodických postupů, které vyžadovaly nejen hlubší teoretické znalosti, ale studentka musela prokázat i vyšší stupeň laboratorní zručnosti při jejich realizaci. Výsledky s diskusí shrnují zajímavé výstupy jednotlivých experimentů, z nichž jsou v práci logicky formulovány závěry. I když je práce napsána na vysoké stylistické úrovni, studentka se nevyvarovala většího množství překlepů v textu. Z formálních chyb bych zmínila uvedení jednotky bez čísla na začátku řádku nebo znaménka záporného čísla na konci řádku (např. str. 26, 27, 34), dále odlišné řádkování a nezarovnání textu do bloku u některých odstavců (např. str. 27, 30, 62). V teoretické části mi chybí u popisu biosyntetické dráhy karotenoidů (str. 11) a metabolismu lipidů (str.12) názorná schémata. Ocenila bych i vyšší úroveň fotek - především gelů - ve výsledkové části. Diskuse a závěry postrádají srovnání výstupů práce s dostupnou literaturou. Zaujala mě metoda denaturační gradientové elektroforézy. V kapitole 4.3.6. uvádíte jako denaturační činidla formamid a močovinu aplikované v určitých koncentracích do gelu. Na základě čeho jste dospěla k těmto sloučeninám a koncentrační řadě? Jak jste určila denaturační gradient pro jednotlivé oblasti rDNA (kap. 5.1.2.)? Závěrem lze konstatovat, že diplomová práce vyniká širokým záběrem a velkým množstvím dat, která budou sloužit jako vynikající základna pro navazující studie.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 99328