MLEJNEK, D. Návrh bezkontaktní metody měření lávy z vysoké pece. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Fialka, Jiří

Cílem bakalářské práce bylo provést návrh systému pro bezkontaktní měření teploty lávy z vysoké pece. Jedná se o externí zadání z firmy ISOVER (Saint-Gobain) v Častolovicích, které si student sám zařídil. Bakalářská práce nenavazovala na předchozí semestrální projekt. Jedná se spíše o teoretické zadání zaměřené především na detailní průzkum trhu s následným návrhem řešení daného problému. Student nicméně realizoval i praktická měření v laboratořích na ústavu automatizace, kde si vyzkoušel použití různých infračervených snímačů. Rozsah bakalářské práce je 95 stran i s přílohami a splňuje požadavky na bakalářskou práci. Ve své práci student splnil jednotlivé body zadání. V průběhu semestru využíval pravidelné konzultace, na které chodil připraven. Níže přikládám posudek konzultanta Jana Kaplana, vedoucího automatizace ve firmě ISOVER. Pan Mlejnek oslovil společnost Saint-Gobain Construcstion products Divize Isover s požadavkem zadání bakalářské práce. Oddělení Automatizace spolu s oddělením Technologie vybralo téma měření teploty lávy na výtoku z pece. Toto téma bylo vybráno s ohledem na nutnost ověřování kontinuálního měření pravidelným ručním měřením. Při první návštěvě byl pan Mlejnek seznámen s riziky pracoviště, na kterém se bude pohybovat a následně mu byla vysvětlena problematika zadání. V prvních týdnech navštěvoval závod SGCP Isover v častých intervalech a získával informace od vedoucího automatizačního oddělení a také od obsluhy vysoké pece – které jistě byly také přínosem. Zejména při první návštěvě strávil v závodě relativně mnoho času a studoval proces ohledně měření teploty lávy. Dále docházel na jednotlivá měření a konzultace, dle předem domluveného termínu. K závěru vypracování práce mu bohužel už nebyly umožněny některá měření, které chtěl do práce přidat. To bylo způsobeno zejména investiční odstávkou linky, kdy se nevyrábělo a také z kapacitních důvodů mé osoby. Práce, kterou odevzdává má splněny veškeré požadavky, které jsme očekávali. Jsou zde rozebrány jednotlivé druhy měření a konkrétní návrhy včetně požadavků na úpravy konstrukcí či pořízení krytování. Zde je vidět, že pan Mlejnek pracoval pečlivě a uvědomuje si náročnost prostředí ve kterém je měření prováděno. Výstup doporučených měření bude jedním z podkladů pro případnou realizaci investice. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 90b (A).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Cílem bakalářské práce bylo nastudování problematiky bezkontaktního měření teploty, provedení průzkumu trhu v oblasti bezkontaktního měření vysokých teplot a návrh úpravy měřicího systému pro monitorování teploty lávy vytékající z vysoké pece. Zaměřením zadáním se jedná o více teoretickou bakalářskou práci. Student rozdělil práci do šesti částí. V první části popisuje základy bezkontaktního měření teploty. Zde jsou stručně popsány tři základní typy bezkontaktních snímačů teploty, kdy by bylo vhodné, aby student popsal i stručně princip těchto snímačů. Druhá část práce popisuje možnosti měření teploty vytékající lávy. Student zde vychází ze čtyř odborných článků. V následující části je popsán průzkum trhu pro pyrometry, linescannery a termokamery. Zde mi chybí jasná definice parametrů, na základě kterých student dané snímače vybral (například pouze u linescennerů uvádí, že se zaměřuje na snímače s teplotním rozsahem nad 1500 stupňů Celsia), a také přehled parametrů, které bude u vybraných snímačů srovnávat. Srovnání vybraných snímačů je uvedeno v částech přílohy A. Je na zvážení, zda nešlo upravit tabulky tak, aby se nedělily na několik listů a srovnání parametrů snímačů bylo pro čtenáře jednodušší. Čtvrtá část práce se týká praktického měření parametrů vybraných snímačů. Z práce není jasné, proč byly vybrány dané snímače. Dále mi chybí uvedení jejich základních parametrů. V uvedených tabulkách s naměřenými hodnotami student nedodržuje pravidla pro zpracování naměřených dat, kdy v hlavičce místo symbolu měřené veličiny a jednotky uvádí označení typu měřidla a jednotku. Dále v kapitole 4.5 je netypický zápis použitých parametrů pro výpočet, přičemž níže na stránce u příkladu výpočtu s chybným odkazem na rovnici 5.1 místo rovnice 4.1 již student zavedl symboliku pro dané parametry, například Ts, Tw atd. Výsledná experimentálně zjištěná emisivita je správně vypočtena s hodnotou 0,27, ale v textu na straně 47 chybně student uvádí hodnotu emisivity 27. V páté části práce je popsáno stávající pracoviště vysoké pece a současný stav bezkontaktního měření teploty výtoku lávy včetně návrhu požadavků na změnu měřicího systému. Návrh je pak detailně popsán v šesté části práce. Po formální stránce práce obsahuje menší množství gramatických chyb a překlepů. Text práce je řazen logicky. Rozsah práce 52 stran od úvodu po závěr odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci. I přes výše uvedené připomínky se domnívám, že byly splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 159881