KOLMAN, J. LABORARTORY BRNO [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Hybská, Bohumila

Předložená práce je vypracována přesvědčivě, dílčí nedostaty by bylo možné v další etapě odstranit a posílit architektonickou přesvědčivost návrhu. Grafická a formální úroveň odpovídá požadavkům kladeným na bakalářský projekt.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Student pracoval po celou dobu semestru soustavně. Již od prvopočátku se rozhodl pro hmotové řešení, které je založeno na "přeložení" několika hmot s výrazným pohledovým akcentem. Prvotní nápad však jen pozvolna naplňoval představu autora o přesném geometrickém řešení a provozní "čistotě". Nicméně v závěrečné části semestru se autor svým zamýšleným představám přiblížil.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Uřídilová, Marcela

Návrh předkládá kultivované řešení exponované parcely, svou kompaktností dotváří městský blok a přináší výraznou akcentaci nároží. Zjemnění měřítka stavby rozpracováním fasád v dalších stupních projektování by hlouběji podpořilo snahu autora o přirozené zapojení objektu do městské struktury.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Řešený návrh svou hmotou reaguje na kontext místa, vytváří významné nároží v místě křížení ulic Koliště a Milady Horákové. Jelikož se jedná o exponovanou parcelu na vnější hraně zeleného pásu bývalého hradebního okruhu, která v sobě nese skrytý potenciál kvalitního napojení vnitřního historického jádra města a navazující městské zástavby se současnou urbanistickou vazbou na připojující se výrazný kompoziční útvar tř. Kapitána Jaroše, musí navržený objekt odpovědět na řadu otázek. Svou kompaktní formou se navržený objekt do této situace přirozeně zapojuje a logicky dotváří pevnou městskou blokovou zástavbu. Rozehrané hmoty na nároží jsou logickou snahou o vytvoření prvku věže jako akcentu nároží a dialogu s protějším objektem. Na silnou osu tř. Kapitána Jaroše, ve srovnání s nerealizovaným návrhem na dostavbu nároží Otto Eislera z 30. let 20. století, návrh odpovídá jen slabým těžce srozumitelným náznakem v řešení fasády do ulice M. Horákové. Nepřináší žádné nové městské prostory či pěší tahy, střízlivě dodržuje uliční čáru již založenou sousedními objekty, což může být přijato jako jeden z městotvorných přístupů.
Architektonické řešení C Oceňuji snahu návrhu vytvořit moderní stavbu, která v sobě obsahuje prvky minulosti, ale ty nejsou kopírovány, nýbrž jsou pro ně hledány soudobé výrazové formy (např. prvek nároží, věže, soklu, rytmus na fasádě apod.). Hmota galerie čtyřpodlažní skladbou hlavního objemu reaguje na kontext okolních budov. V ul. Milady Horákové správně drží výšku římsy sousední budovy, v ulici Koliště se římsou napojuje na střešní hmoty arkýřů paláce od Leopolda Bauera, přesto se zde vevázaní hmoty jeví jako nesourodé - hmota neustoupeného 4.NP se uplatňuje s příliš velkou razantností mimo měřítko, nereaguje na výraznou římsu magistrátu i předchozí budovy. Pozitivně je možno ohodnotit členění celkové hmoty na část soklovou (prosklený parter), tělo a římsu v duchu renesančních paláců, což si podržely také historizující stavby na okruhu. Jako nadbytečná a rozmělňující se jeví práce se složitým rytmem fasády do ul. M. Horákové, plná fasáda v místě změny vnitřní funkce a druhotný vstup nedokážou vyvážit silnou osu tř. Kapitána Jaroše. „Přiznání“ rozdílné funkce části objektu s pronajímatelnými provozy v ul. M. Horákové na fasádě se jeví logické vzhledem k jiným požadavkům na světlé výšky vnitřních prostor, přesto zvolenými formálními prostředky došlo k roztržení budovy a oslabení významu nároží. Páté ustupující podlaží a rozehraná hmota nároží vytváří silnou dominantu - věž na nároží. Hmotová skladba 5. NP je poněkud komplikovaně utvářena, hmota přichází z dvorní části, již se nejedná čistě o nároží. Přináší to složitou vazbu 4.NP na tuto hmotu věže. Dvě velké „obrazovky“ vůči sobě natočené vnáší do klidných rytmizovaných hmot domů na okruhu razantní dynamiku, téměř až na hranici únosnosti. Větší artikulace fasády a svislých okenních otvorů by pomohla lépe navázat na měřítko jemných rytmických mřížek fasád budovy magistrátu a okolních historizujících budov. Rozměry velkých okenních otvorů na nároží sice odráží měřítko městských nárožních budov, jistě by však stálo za zamyšlení členění velkých skleněných ploch v jejím druhém plánu s cílem dosažení lidského měřítka (princip malých dveří ve velkých portálech katedrál). Toto vše je možné u předloženého návrhu akceptovat s vědomím exponované polohy galerie na nároží a výjimečné funkce domu jako kulturní stavby. Hmotové řešení by si zasloužilo ještě další hledání, aby bylo dosaženo větší citlivosti v návaznosti na okolní budovy a v nalezení formálního výrazu nároží ve struktuře města. Volba materiálů se jeví jako úměrná funkci budovy, její poloze v městské struktuře a přináší kvalitu haptického vnímání přírodního materiálu (kámen) v dnešním průmyslovém světě.
Provozní řešení A Provozní řešení je navrženo bezkolizně, bylo dosaženo plynulých toků pěších, mobilních, zásobování i parkování. Dispoziční řešení a rozmístění komunikačních jader zajišťuje dobrou orientaci v budově včetně vazby na prosvětlení. Orientace hlavních výstavních sálů ke světovým stranám respektuje preferované rozptýlené nepřímé osvětlení, eliminuje nežádoucí sluneční oslnění. Jako diskutabilní se jeví velkorysé otevření výstavního sálu do rušné městské křižovatky jednou z „obrazovek“, což bude nutno řešit vhodným interiérovým uspořádáním výstavních panelů, aby byla zajištěna koncentrace návštěvníků . Využití 1.PP vzhledem k dosaženému počtu parkovacích míst se jeví jako neekonomické – parkování se převážně děje jen po jedné straně obslužné komunikace.
Technicko konstrukční řešení A Zvolené konstrukční řešení je čisté, v souladu s prostorovou strukturou objektu, oceňuji dosažení volného půdorysu pro výstavní expozice. Byl zvolen ekonomický konstrukční modul, pouze vynesení obvodové stěny 5.NP , která se nachází přímo ve středu rozponu spodního podlaží, si žádá posílení výztuže a složitější konstrukční řešení. Tam, kde je struktura složitá a nesrozumitelná ve hmotě (viz. text výše), vzniká také konstrukční komplikace. - důsledné jasné vedení jader po celé výšce objektu - postrádám konkrétnější specifikaci materiálového řešení např. materiál oken, podlah, atd., která by vyjádřila záměr autora
Formální úroveň C Předložená dokumentace splnila všechny body zadání, chybí tabulka bilancí. Dokumentace má přehlednou a jasnou formální úpravu, dosahuje čisté grafické úrovně, vyjádření odpovídá architektonické studii. - doporučuji konkretizovat situaci širších vztahů ve vazbě na městskou strukturu a jeho historický vývoj - u pohledu z ulice Koliště postrádám zakreslení hmoty protějšího domu s věží na nároží pro ověření výškových hladin návrhu, chybí řešení fasád ve vnitrobloku - chybí alespoň jeden příčný řez křídlem
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 66131