FRANKA, J. Informační systém identifikace bezpečnostních systémů podle ČSN EN ISO 12100:2011 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Holek, Radovan

Bakalářská práce byla posuzována ve čtyřech požadovaných rovinách, a to prezentační úroveň, formální úprava, práce s literaturou a odborná úroveň s využitelností a výsledným výstupem. Prezentační úroveň: Práce má rozsah od úvodu po závěr celkem 42 stránek, což je dostatečný rozsah pro bakalářskou práci. Formální úprava: Student použil doporučenou šablonu, práce je psaná ve slovenském jazyce, neobsahuje zásadní chyby. Obrázky a tabulky mají odpovídající grafickou úroveň. Práce studenta s literaturou: Při práci s literaturou se student zaměřil na normy, používané pro tuto oblast a dále na bezpečnostní řídící systémy pro strojní zařízení a dále na předchozí bakalářskou práci. Odkazy na literaturu považuji za dostatečné. Odbornou úroveň, využitelnost výsledků, případný realizační výstup: Student musel nastudovat patřičné normy, týkající se problematiky bezpečnostních systémů a posuzování rizik strojních zařízení a navrhnout informační systém pro sběr bezpečnostních parametrů a vyhodnocování bezpečnostních systémů metodikami PL i SIL. Po nastudování teoretických základů navrhnul rozšířený datový model a nad tímto datovým modelem realizoval back-endovou i front-endovou část aplikace, umožňující realizovat sběr bezpečnostních parametrů a ověřování požadovaných výsledků. Zvláštní pozornost student věnoval možnosti konfigurace chování jednotlivých typů formulářů pro snížení nutnosti zásahu do formulářů při změnách pravidel a úpravách realizovaných procesů. Práci na projektu věnoval potřebný čas, na konzultacích byl připravený. Definici bezpečnostní funkce doplnil o dva komunikační subsystémy, pro možnost přesné specifikace bezpečnostních funkcí. Výběr vhodných nástrojů na realizaci informačního systému byl plně v režii studentovy volby, při realizaci byl pouze požadavek na zvolený databázový stroj, který student splnil. Při práci využil vývojové prostředí Microsoft Visual Studio 2019, framework Blazor WASM a Entity Framework Core. Bakalářská práce ve výsledku tvoří funkční informační systém. Realizované procesy umožňují sběr parametrů, definování strojních zařízení, jejich přístupových bodů a bezpečnostních funkcí pro dosažení požadované úrovně bezpečnosti. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Student měl za úkol vypracovat bakalářskou práci na téma informační systém identifikace bezpečnostních systémů dle ČSN EN ISO 12100:2011. Bakalářská práce je rozdělena na dvě hlavních částí. V první části je provedena literární rešerše o problematice funkční bezpečnosti strojních zařízení v rozsahu 9 stran. Ve stručnosti jsou zde popsány důležité parametry pro další průběh práce podle norem EN ISO 12100, EN 13849-1 a IEC/EN 62061. Druhá část práce (kapitola 2, rozsah 22 stran) lze považovat za původní dílo autora. Kapitola je rozdělena do dvou podkapitol. V první popisuje návrh datového modelu informačního systému, jeho stavový popis, doménový číselník parametrů databáze a návrhy uživatelského rozhraní přes webové služby. Druhá část popisuje realizaci a ověření funkčnosti informačního systému. Rozsah práce je 32 stran (počítáno od úvodu po závěr), což odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. V práci se vyskytuje minimum gramatických chyb a překlepů. Všechny údaje v práci jsou správně odcitovány podle uvedených literárních zdrojů. Domnívám se, že byly splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 142709