JANHUBA, T. Racionalizace elektrojiskrového obrábění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Osička, Karel

Předložená diplomová práce studentem Janhubou Tomášem, Bc. svým obsahem splňuje zadání. V první části práce byl proveden obsáhlý rozbor formou rešerše nekonvenční technologie elektroerozivního obrábění. V experimentální části práce je nejprve proveden rozbor stávajícího stavu nasazení nekonvenční technologie elektroerozivního obrábění v konkrétním strojírenském provozu. V této části práce jsou definovány především problémy spojené s kvalitou nástrojů, v tomto případě hlavně s kvalitou řezacích drátů a tvarových nástrojových elektrod, kde navíc jsou problémy s obráběním měděných i grafitových materiálů, které probíhá na stejných strojích. Racionalizace je proto zaměřena jak na testování jednotlivých řezacích drátů různého provedení, tak na tvarové elektrody z obou diametrálně odlišných materiálů. Výsledky testů jsou ekonomicky vyhodnoceny. V kapitole Průmysl 4.0 autor naznačuje předpokládanou vizi řešení v podobě automatizované linky a definuje nutné vstupní podmínky. Diplomová práce je koncepčně velmi dobře řešena a autor prokázal široké znalosti jak v teoretické tak praktické oblasti dané problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kalivoda, Milan

Pro splnění vytyčeného zadání autor získal celou řadu informací ze zázemí firmy, ve které řeší svůj experiment. Aby prokázal jeho opodstatnění, věnuje úvodní kapitoly magisterské práce víceméně obecným teoretickým pohledům na výrobní sféru, používající elektroerozivní procesy. Dá se konstatovat, že tento rozbor je předložen podrobně, doplněn názornou grafikou, včetně krátkého představení firmy na začátku. Rozbor je zakončen problematikou výroby tvářecích nástrojů. Tím je připraven prostor pro autorův experiment, který předvídá jisté zlepšení výroby. Do jaké míry se toto podařilo, je rozebráno v samostatných kapitolách, zahrnujících i testování, týkající se řezání s 6-ti druhy drátů a hloubení se 3-mi druhy elektrod. Testování poukázalo mimo jiné na vady, které v procesu vznikly. V závěru jsou z tohoto definována doporučení pro firmu, i ve vazbě na Průmysl 4.0. Celkové stanovisko: Předložené řešení má přínos pro firmu. Vyskytly se drobné gramatické nepřesnosti, které přece jen kazí dobrý dojem. Zde nejsou uvedeny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149682