TVRDÁ, V. Obnova venkova - rozvoj obce Kolárovice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Studentka se ujala řešeného tématu osobitým a svérázným způsobem. Práce se vyznačuje důkladnou analytickou fází s detailními rozbory území, vlastní návrh potom respektuje realitu současného stavu řešeného prostoru. Za nesporný klad koncepčního přístupu lze považovat odvahu vstoupit do řešeného území s návrhem jasně odrážejícím principy soudobého architektonického výrazu, nicméně nepopiratelně navazujícím na architektonickou tradici minulých staletí. Výsledný návrh řešení prokazuje citlivý přístup autorky k řešené struktuře, jasnou snahu uplatňovat stavební a architektonické prvky v souladu s jejich možnostmi. Koncepčním pojetím dokazuje dostatek odvahy konfrontovat dané prostředí s prvky vlastního tvůrčího vyjádření. Předložená práce splňuje všechny požadavky kladené na zpracování diplomového projektu. Otázka : V návrhu navazujete na materiálové řešení lidové architektury oblasti. Popište další typické znaky tradičního domu oblasti Kysucko, popřípadě definujte, jak vás tyto znaky inspirovaly.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 Studentka prokázala schopnost samostatné tvůrčí práce architekta rozvíjením vlastní představy o koncepci řešení, ale rovněž konfrontací této představy s limity vstupujícími do procesu projektování. Přístup studentky ke zpracování diplomové práce je možno hodnotit jako svědomitý, samostatný, invenční.
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Pospíšil, Zdeněk

Autorka zde předkládá velmi zdařilou koncepční úvahu o budoucnosti kysucké vesnice a možnostech budoucího rozvoje její stavebně-architektonické struktury. Nesporným kladem je rovněž velmi osobitá grafická prezentace všech myšlenkových pochodů a celého postupu práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka svůj urbanistický koncept řešení opírá o rozsáhlé studium a analýzu charakteristických rysů a zákonitostí tradiční zástavby území. Za jednu ze silných stránek návrhu považuji jednoznačnou deklaraci snahy o navázání na tradici a citlivé dotváření vesnické struktury zástavby v duchu tak typickém a jedinečném, jako je kysucká vesnice. Již takto zvolený urbanistický koncept je sám o sobě naplněním požadavku magisterského modulového tématu studentky – “Tradice lidové architektury v současné vesnické zástavbě”.
Architektonické řešení A Pro architektonické pojetí navrhované zástavby je možné konstatovat to samé, jako pro urbanistický koncept. Jedná se o správné pochopení a citlivé uchopení hlavního modulového tématu. Autorka zde tvůrčím způsobem rozvíjí tradici lidové architektury a implementuje ji do výrazových forem soudobé zástavby.
Provozní řešení B Vzhledem k principům zadání a navrženého řešení se jedná v kategorii provozního řešení především o variace na téma rodinného a rekreačního domku. Jde tedy o poměrně jednoduché a snadno zvládnutelné provozy. S ohledem na tuto skutečnost mohla být některá z ukázek propracována a graficky znázorněna ve větší podrobnosti či výtvarném detalu.
Technicko konstrukční řešení A Materiálový a konstrukční koncept řešení je promyšlený a propracovaný. Oceňuji citlivý přístup při volbě materiálů – masivní uplatnění dřeva jako po staletí v tomto kraji typického a dominantního stavebního materiálu.
Formální úroveň A Jedná se o výpravně graficky a adjustačně prezentovanou práci, která je důstojným reprezentantem kategorie diplomových projektů. Autorka uplatňuje sůj osobní charakteristický rukopis a tím vnáší do celého návrhu určitou poetiku.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 109948