ECLER, T. Přítomnost mrtvého uzlu v distribuovaném systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Práca má na rozdiel od štandartnej záverečnej práce charakter výstupu vedeckého bádania, odhaľuje zaujímavé skutočnosti, na ktoré iní akademici nepoukázali vo svojich vedeckých príspevkoch - čo považujem za veľké plus. Pán Ecler umne spracoval experimentálne dosiahnuté výsledky - miesto zahltenia čitateľa množstvom zbytočných faktov, vykresloval do grafov len podstatné informácie, ktoré poukázali na dopad prítomnosti mŕtveho uzla v distribuovanom systéme. Pán Ecler svedomito pracoval počas celého semestra, chodieval pravidelne konzultovať a rešpektoval požiadavky kladené konzultantom. Práca je z odborného hladiska spracovaná na vysokej úrovni a boli splnené všetky body zadania. Čo sa týka formálnej stránky, tak tam je možné vytknúť niekoľko nedostatkov ako napríklad krkolomné formulácie, nepreložené anglické názvy, horšia kvalita niektorých obrázkov (hlavne obrázka, na ktorom je znázornená plne konektovaná mriežka...)
Student Tomáš Ecler zpracoval bakalářskou práci na téma „Přítomnost mrtvého uzlu v distribuovaném systému“. Podle splněného zadání se student zabýval vlivem přítomnosti mrtvého uzlu v distribuovaném systému na funkcionalitu protokolu push-sum. V rámci teoretické části poskytl student základní přehled o distribuovaných algoritmech a matematickém aparátu, používaném pro modelování distribuovaných systémů. V přiměřeně rozsáhlé praktické části autor realizoval praktické experimenty vlivu mrtvého úhlu pro čtyři vybrané síťové topologie. Použil simulační software MATLAB a vytvořil řadu zajímavých grafických závislostí, které podrobil dostatečné diskusi. Student přehledně zpracoval získané výsledky a adekvátně je teoreticky vysvětlil. Student splnil všechny body zadání. Po odborné stránce je práce kvalitně zpracována, po formální je možné pozorovat několik nedostatků. Problém bývá tradičně s překlady anglických výrazů, které je třeba realizovat citlivě a např. citově nikoli neutrální české slovo „drby - gossip“ (str. 15) nepovažuji za příliš vhodné. Na str.25 pak autor tvrdí, že MATLAB je jediným ze specializovaných softwarů, i když je patrně jedním z nich. Práce splňuje zadání, odpovídá požadavkům na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě. Návrh hodnocení: výborně/91 bodů
eVSKP id 93856