DOBROVODSKÁ, D. Analýza srdce myšího embrya prostřednictvím rentgenové počítačové tomografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Zikmund, Tomáš

Studentka zpracovala téma věnující se metodice digitalizace a analýzy srdce myšího embrya prostřednictvím rentgenové počítačové tomografie. Toto téma je motivováno potřebami biologických laboratoří, které studují vývoj srdce nebo jeho nemocí. Práce navazuje na stávající znalosti využití tomografie ve vývojové biologii a zaměřuje se na implementaci této techniky na zobrazení srdečního orgánu. To představuje stanovení přípravy orgánu, optimalizace kontrastování tkáně, testování speciálních řežimů zobrazení, různých nastavení CT systému a návrh analýzy dat skrze komerční software. Všechny testované přístupy byly hodnoceny s cílem, co nejvíce zachovat původní stav orgánu a dosáhnout vysokého rozlišení a kvality dat. Studentka se tomuto tématu začala věnovat v rámci stáži na Medical University of Vienna pod vedením prof. Igora Adameyka odkud si přinesla cenné zkušenosti s přípravou orgánu jak pro tomografii, tak pro mikroskopii. Výsledky práce jsou do jisté míry ovlivněny nízkým počtem vzorků, způsobeného celosvětovou pandemií. U práce bych vyzdvihnul unikatní spojení biologické oblasti a rentgenové zobrazovací techniky, které zároveň stanovuje i větší naročnost tématu. Možná i z toho důvodu mi u řešení dílčích úkolů chybělo více samostatnosti a inovativních nápadů. Prostor pro zlepšení vnímám také v nadhledu při vyvozování závěrů, které se promítají do hodnocení využitelnosti výstupů. Studentka prokázala schopnost pracovat s odbornou literaturou a hledat v ní relevantní informace, na které se v práci odkazuje. Odevzdaná práce je logicky organizovaná a psaná v anglickém jazyce na velmi dobré úrovni. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji výsledným klasifikačním stupněm dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Oberta, Peter

Obdržal som k posúdeniu diplomovú prácu od autorky Daniely Dobrovodskej s názvom: Analýza srdce myšího embrya prostřednictvím rentgenové počítačové tomografie. Obsah práce je logický rozdelení a čitatela vedie cez úvodu do RTG žiarenia, jeho zdrojov až k interakcii s hmotou. Plynule prechádza k výzkumu vzoriek pomocou metódy RTG CT a to konkrétne na biologických vzorkách. Po dvoch kapitolách teoretického úvodu sa autorka v tretej kapitole venuje svojej vlastnej práci a jej prínosu k poznaniu v obore. Aj túto kapitolu autorka príjemne rozdelila na prípravu vzorky, meranie a vyhodnotenie dat. Úroveň anglického jazyka je veľmy vysoká a oponent nenašiel žiadne výhrady. Rovnako grafická úprava dosiahnutých výsledkov a práca s literaturou je vysoká. Zvolené téma práce považujem za veľmy vhodné, aktuálne a s veľkým potenciálom. RTG zobrazovacie metódy sa čoraz viac uplatňujú, sú dostupnejšie a šíria sa skrz rozne disciplíny v priemysle a akadémii. Obvlášť v biológii a medicíne má táto metóda pridanú hodnotu. Dobrým príkladom je „The Human Organ Project“, ktorý pomocou HiP – CT (Hierarchical Phase – Contrast Tomography) metódou zobrazí celé ľudské telo do sub-mikrónového rozlíšenia. Voľba biologickej vzorky a jej príprava pomocou farbenia (staining) je tiež aktuálna v súvyslosti s SARS – CoV – 2 pandémiou, kde vedci pomocou metódy RTG CT skúmajú dopad a dosledky tohoto onemocnenia na ľudské pľúca. Pre ľudskú tkáň, je volba vhodnej metódy farbenia kľúčová. Pokial sú k dispozícii správne postupy farbenia, tak je RTG CT metóda výborným doplnkom k metódam ako PET, MRI a MRA. Obecne by som posudok práce rozdelil do dvoch kategórií. Prvá je fyzikálna, ktorú hodnotím veľmy kladne. Autorka uplatnila správny postup experimentálneho fyzika a dospela na základe svojich meraní k jasnému výsledku. Pokial to možem zjednodušiť, tak sa dopracovala k poznatku, že pre nefarbené vzorky je vhodnejšia metóda fázového kontrastu a pre farbené vzorky absorpčný kontrast. Pre potvrdenie svojich výsledkov využila dva CT prístroje a na nich nezávyslý SW. Druhá je biologická, tú hodnotím slabšie z obecného pohľadu problematiky. Na druhej strane z pohľadu konkrétneho zadania diplomovej práce je aj táto časť spracovaná dobre. Autorka použila viacero zobrazovacích metód (korelatívne zobrazovanie) pre potvrdenie svojich výsledkov a systematicky aplikovala niekoľko postupov farbania. Ích účinnosť vyhodnocovala na základe dosiahnutých SNR a CNR dat. Autorka splnila svoje zadanie veľmy dosledne. To poukazuje, že vie pracovať systematicky, samostatne a sústredene sa dopracovať k správnemu výsledku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132013