KROPÁČ, O. Návrh laboratorní úlohy pro ověření principu NMR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Gescheidtová, Eva

Student musel zpracovat velmi náročné téma. Měl za úkol prostudovat dostupné materiály a seznámit se s principem nukleární magnetické rezonance a to z teoretického i přístrojového hlediska. Cílem práce bylo navrhnout laboratorní úlohu pro ověření principu NMR. Student vypracoval koncepci nové laboratorní úlohy, ale také navrhl snímací cívky, realizoval je a ověřil jejich funkci. K řešení přistupoval velmi aktivně, což se projevilo i tom, že zadání bakalářské práce nejen splnil, ale i výrazně překročil.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Bartušek, Karel

V bakalářské práci O. Kropáč navrhl laboratorní úlohu pro ověření principu NMR a experimentálně ověřil některé části navrhovaného systému. Seznámil se s principem NMR a vhodnou a dostatečně podrobnou formou jej sepsal ve své práci. Laboratorní úloha je určena pro rozšíření výuky předmětu "měření v elektrotechnice" o experimentální ověření poměrně složitého oboru NMR. Stěžejní částí je návrh elektronické části se zaměřením na jednu z nejdůležitějších částí, NMR sondy. Sonda pro 20 MHz a 50 MHz byla současně elektronicky ověřena a jedna z nich byla ověřena i na NMR systému. Práce je sepsána v logickém sledu s dobrou grafickou úrovní. Připomínky k práci: V obr.2.2.1 je potřeba zdůraznit vedení lambda/4 a při popisu vysílání musí být jasné oddělení přijímače a antiparalelních diod od vysílače. Pod obrázky by měl být uveden popis. V tab.3.2.2 a tab. 3.2.3 by mohl být uvedena jakost samostatné cívky. Str.41 - bylo by nutné dokázat tvrzení že jakost obvodu určují vlastnosti kapacit. Str.43, obr.3.3.3 - Vysílací a přijímací elektronika je zapojena do sondy a ne do magnetu. Popisy signálů v obr. 3.3.4 až obr. 3.3.7 jsou uvedeny zjednodušeně a změna resonančního kmitočtu 23Na jader je způsobena susceptibilitou sondy a vzorku. O. Kropáč splnil zadání bakalářské práce a jeho závěry mají význam pro další experimentální práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 22033