TURŇOVÁ, K. Rozdíly v účetní konsolidované závěrce sestavené podle vybraných národních legislativ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Pěta, Jan

Propojenost obou komparovaných států, není z ekonomického hlediska malá. Práci určitě bude možné prakticky využít. Studentka vypracovala přehledně všechny metody konsolidace a následně provedla podrobné zhodnocení, jak bude konsolidovaný celek vystupovat před stakeholdery. Pozitivně také hodnotím zpracování části, která se věnuje problematiky daňové. Otázka k obhajobě: Je podle Vašeho názoru dobře, že Italská republika má tak široce definované osvobození od povinnosti sestavovat konsolidovanou účetní závěrku?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji, včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Křížová, Zuzana

Studentka prokázala schopnost samostatně zpracovat informační zdroje a aplikovat metody, se kterými se seznámila v průběhu předcházejícího studia. Zpracovala kvalifikovaným a vyčerpávajícím způsobem zadané téma. V textu diplomové práce jsou také výrazně obsažena vlastní hodnotící stanoviska a tím splňuje základní požadavky kladené na závěrečné práce. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě s následující doplňující otázkou:

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Studentce se podařilo základní stanovené cíle výborně naplnit, postupovala podle zadání a zabývala se všemi jeho podstatnými součástmi.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Postupy použité k řešení problémů jsou standardní, byly určeny zadáním práce a byly využity adekvátní metody.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Interpretace dosažených výsledků svědčí o velké zainteresovanosti autorky práce a znalosti reálné situace v analyzované oblasti. Závěry vyvozované zejména při přímé komparaci českých a italských účetních předpisů jsou předloženy ve velmi zdařilé podobě.
Praktická využitelnost výsledků A Praktická využitelnost výsledků je možná ve dvou rovinách: buď z pohledu účetní jednotky implementovat navrženou směrnici do svého vnitřního systému řízení. Zde je ojedinělé zpracování výstupů diplomé práce do samostatné příručky, což velmi kladně hodnotím. Dále může být výsledek této diplomové práce zajímavý i pro jiné pro účetní jednotky, které budou poprvé sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, případně ji srovnávat s italskými účetními jednotkami.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Celkové uspořádání práce je logické, vyhovuje požadavkům kladeným na závěrečné diplomové práce. Za poněkud problematickou považuji nevyváženou strukturu a rozsah jednotlivých kapitol. Na některých místech v práci je zřetelný kvalitativní rozdíl mezi parafrázovaným textem přebíraným z literatury a ve vlastním vyjadřování v odborném jazyce. Škoda také, že se v závěrečné části zpracování nepodailo odstranit drobné překlepy, chyby v interpunkci apod. (str. 11, 46, a další) i gramatické chyby (26, 193).
Práce s informačními zdroji B Analýza zadaných zdrojů byla kvalitně provedena, diplomantka si k zadané literatuře vyhledala i nadstandardní počet dalších zdrojů. Citace odpovídají v zásadě stanoveným odborným požadavkům. Drobné formální nepřesnosti jsou v seznamu literatury, například u zdroje 7., kde skutečně není neznámý autor, ale velmi známá autorka.
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 135407