TŮMOVÁ, T. ZOO DVŮR KRÁLOVÉ - PAVILON AFRICKÉ SAVANY [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Práce se vyznačuje vysokou úrovní jak v rovině základního konceptu, tak i ve způsobu prezentace hlavních myšlenek návrhu a v neposlední řadě i grafickém zpracování a adjustaci. Rovněž zde je třeba ocenit důkladnou přípravnou fázi analýz v rámci předdiplomní práce, kde je navíc svěží grafickou zkratkou představena základní filozofie konceptu. Provozně dispoziční koncept návrhu je plně funkční, jasný a čistý, odpovídající potřebám a představám provozovatele. Zvolená architektonická forma je velmi výrazná, odvážná, plně uplatňující soudobé konstrukční možnosti a trendy. Nabízí přitom řešení plně konvenující s představami vedení ZOO o ozeleněných stavbách, které se co nejvíce začleňují do zeleného prostoru venkovních expozičních výběhů. Velkým kladem práce je rovněž jasná prezentace představy o koncepci expozičního interiéru budovy zpracováním vizualizací interiéru. Otázky a náměty k obhajobě: Při obhajobě by bylo vhodné například doložit představu o současných konstrukčních možnostech ozeleněných povrchů pláště budovy - především pak pro prakticky svislé boční části pláště.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Studentka v průběhu zpracovávání diplomového projektu prokazovala vysokou úroveň profesionality, projevující se v přiměřené dávce invence, ale také ve vysokém stupni zodpovědnosti k práci projektanta. Jasně takto prezentovala svoji připravenost přejít úspěšně do praxe.
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Vágner, Silvestr

Řešení diplomové práce je pro dané prostředí vhodné a v případě realizace by se pavilon stal jistě místní atrakcí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Návrh optimálně využívá daný prostor jak pro řešení provozu návštěvníků, tak i ustálení a výběhů zvířat. To je ještě zvýšeno tvarem navrženého objektu pavilonu, který se stane atraktivní dominantou nástupního prostoru ZOO. Příznivě zde působí ukončení venkovních výběhů vodními plochami podél návštěvnických cest.
Architektonické řešení B Návrh pavilonu expozice - africká savana - je působivý zvláště v interiéru diferencovanými úrovněmi podlahy s rampovým nástupem na vyhlídkovou terasu spojenou s venkovním přístřeškem pro slony. Zde se také uplatňují želbet. žebra stropní konstrukce jako výrazný architektonický prvek. V interiéru by bylo možná vhodnější přiznat dekorační funkci kmenům stromů, aby nepůsobily dojmem, že jsou součástí stavební konstrukce.
Provozní řešení B Kladně lze hodnotit řešení venkovních přístřešků pro zvěř jako součást pavilonu, i když patrně poněkud zhorší její pozorování návštěvníky.
Technicko konstrukční řešení C Navržené řešení je pro želbet. provedení tvarově optimální, pouze nosná konstrukce desky o síle 25 cm by byla vhodná vylehčit žebry mezi nosníky a světlíky, pak na tyto přímo napojit, aby se jejich boční stěny staly součástí konstrukce střechy (viz detail 1:10).
Formální úroveň C Odpovídá možnostem počítačového zpracování
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 31931