MACHŮ, T. Bezventilové plunžrové čerpadlo [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.
Ing. Tomáš Machů vypracoval disertační práci na téma „Bezventilové plunžrové čerpadlo“. Jeho studium probíhalo částečně při zaměstnání. To odůvodňuje pozdější odevzdání disertační práce. Ing. Tomáš Machů v průběhu studia pracoval samostatně a velmi svědomitě. Výsledky své práce průběžné publikoval v odborném tisku. V úvodu práce provedl zdařilou literární rešerši a využil tamějších podnětů k řešení nestacionárního turbulentního proudění v interiéru čerpadla. Řešení provedl pro různé modifikace 2D a 3D úloh. Podstata práce spočívala ve výpočtovém modelování v návaznosti na praktickou analýzu disipační funkce. Výsledky výpočtového modelování byly ověřeny experimentem a na základě toho učiněny kvalitativní závěry a doporučení pro další výzkum v této oblasti. Doporučuji disertační práci k obhajobě.
Oponentský posudek na teze dizertační práce BEZVENTILOVÉ PLUNŽROVÉ ČERPADLO VALVELESS PLUNGER PUMP Doktorand: Ing. Tomáš Machů Energetický ústav Fakulta strojního inženýrství Vysoké učení technické v Brně Předložené teze dizertační práce se zabývají výzkumem funkce, výkonu a účinnosti bezventilových objemových čerpadel s vratným pohybem akčního členu při použití metod matematických a experimentálních. Tyto typy čerpadel jsou velmi speciální, nicméně se stále se rozšiřujícím použitím. Práce obsahuje 30 stran. Je členěna do 3 kapitol, závěru a seznamu literatury. Úvodní kapitoly jsou věnovány teorii o typech hydraulických diod, současnému stavu řešené problematiky a matematickému popisu včetně disipace a aplikacím do několika variant čerpadel s využitím kvalitního seznamu literatury. Druhá kapitola se podrobně věnuje numerické simulaci proudění v navrhovaných typech čerpadel s vyhodnocením výkonu a účinnosti v závislosti na okrajových podmínkách. Ve třetí je navržen experimentální obvod a realizována měření na vybraných typech hydraulických diod. Při vyhodnocení výkonu bylo použito DFT. Závěr práce je zaměřen na zhodnocení výhod navrhovaných typů čerpadel a verifikaci numerické simulace experimentem. Cíle práce vyplynuly v závěru, kde byly shrnuty. Velmi detailně je provedena evaluace numerických simulací s experimentálními přístupy pro určení výkonu a účinnosti zkoumaných variant čerpadel. Základním cílem bylo navrhnout a realizovat funkční bezventilové čerpadlo s ohledem na jeho výkon a účinnost, což bylo splněno. Přínos práce je především směřován do oblasti výzkumu bezventilových čerpadel, což je výhradně hydraulická problematika, zkoumaná kombinací matematických a numerických studií s využitím 2D a 3D přístupů řešení a s verifikací experimentem. Kombinace matematických a experimentálních metod byla pro danou aplikaci velmi náročná. Byla vytvořena metodika vyhodnocení výkonu a následně účinnosti daných čerpadel. Byl také zkoumán vliv hydraulického obvodu a pohybu pístu. Je třeba poznamenat, že se prokázal význam numerické predikce funkčnosti navrhovaných čerpadel a potvrdil se význam verifikace modelů. Tím je předurčen směr výzkumu dalších variant čerpadel. Vývoj nových typů čerpadel a inovace již stávajících typů s ohledem na zvýšení výkonu se stále objevuje na předních místech zájmu výzkumu především z pohledu nových aplikací např. v oblasti mikrofluidiky a úspory energie. Velkou předností těchto čerpadel je také nižší mechanická náročnost. Lze tedy konstatovat, že téma práce je velmi aktuální. Ostrava, 16/04/2021 Prof. RNDr. Milada Kozubková, CSc. katedra hydromechaniky a hydraulických zařízení Fakulta strojní, VŠB-TU Ostrava
viz. posudek v pdf.
eVSKP id 130016