RÁBOŇOVÁ, J. Virtualizace na směrovačích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Slečna Ráboňová se ve své práci zabývá dostupnými platformami pro virtualizaci OS na síťových prvcích. Vhodné použitelné platformy byly testovány a zjišťována jejich výkonnost na různých scénářích představujících jejich možné praktické využití. Zadání práce tak bylo mírně obtížnější, protože pro vyzkoušení všech scénářů je nutné seznámení se s mnoha technologiemi. Zadání se přes některé částečné problémy studentce podařilo splnit. Její přístup k práci během semestru byl aktivní, realizaci práce provázelo množství konzultovaných problémů s vedoucím. To bylo způsobeno jednak problémy, které si vyžádaly nutnost úpravy jádra OS, aby bylo možné hlavní uvažovanou platformu otestovat. Tato úprava byla provedena ve spolupráci s vedoucím. Nicméně, zvýšenou čestnost konzultací také zavinily chybějící teoretické znalosti a praktické dovednosti, zejména s OS Linux. I přes tyto problémy se jí podařilo práci uspokojivě zpracovat, platformy předvést a zjistit jejich výkonnost. Bohužel některá měření by mohly být podrobnější a jejich metodika by měla být v práci lépe vysvětlena. Po vzájemné dohodě jsme práci rozšířili o jeden testovací scénář (OpenVPN), pro který bylo možné dobře porovnat výkonnost platforem. K formálnímu zpracování práce mám určité výhrady. Studentce činilo problémy produkovat text na odborné úrovni. Mnoho z mých připomínek zapracovala, dokonce v průběhu řešení práce text zcela přepracovala s podporou systému LaTeX a výsledná formální úroveň je nakonec uspokojivá. Oceňuji vytvořené přehledné obrázky. V textu, zejména teoretickém úvodu, zůstaly některé části, které nejsou příliš odborné a obsahují nepřesnosti. Jsem názoru, že studentka nakonec problematice porozuměla a vzhledem k výše uvedenému práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D/65 bodů.
Cílem práce bylo virtualizovat několik operačních systému na směrovačích, uvést do provozu předepsané služby a na základě měření propustnosti a využití prostředků diskutovat přínos. Práce je obecně dobře strukturovaná a kapitoly na sebe logicky navazují. Nejsem si jistý, zda teoretický úvod dostatečně vysvětluje dále používané pojmy, zejména z důvodu jeho jisté zmatečnosti a nepřesností. Např. v úvodu kapitoly 1.4 autorka považuje cloud za úložiště pro soubory, v kap. 1.4.3, kterou dokonce nazývá Clusterovou virtualizací, se této definice dále drží a samotnou clusterovou virtualizaci, která je pro dané téma mnohem důležitější, příliš nepopisuje. Popis emulace je psán v podobném duchu. O nízké úrovni této části svědčí věta "K tomu aby se dalo pohybovat ve světě virtualizací a neztrácelo se je velmi důležité porozumět", která by se dle mého v textu bakalářské práce neměla objevit. Následně nasazení jednotlivých platforem je popsáno v pořádku. Z formální stránky práce obsahuje mnoho překlepů, chyb s čárkami ve větách, neodborných výrazů a špatně konstruovaných vět, nejednotné uvádění zkratek (některé zkratky pak nejsou vůbec vysvětleny). Odkazy na použité zdroje jsou také nejednotné, práce s nimi je ale jinak v pořádku. Vyzdvihuji vyřešení problému s kompilací linuxové distribuce OpenWRT pro platformu MetaRouter. Scénáře pro testování byly náležitě vypracovány a popsány. Jen měření výkonnosti některých scénářů bylo málo podrobné. Pomohlo by například uvedení vytížení CPU a množství spotřebované paměti. Dosažené výsledky byly dostatečně prezentovány a interpretovány v závěru. Práce obsahuje návod pro kompilaci distribuce OpenWRT. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji D - 62.
eVSKP id 110254