ORGOŇ, S. Přístroj pro galvanické pokovení 3D tisknutých dílů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Bakalářská práce pana Orgoně je věnována návrhu zařízení pro galvanické pokovení 3D tisknutých dílů a vyhodnocení kvality výsledného procesu. Teoretická část práce se zabývá procesem 3D tisku v oblasti plastů a teorií galvanického pokovení se zaměřením na procesní parametry a faktory, které celý proces ovlivňují. Vlastní praktická část je pak zaměřena na stavbu zařízení pro galvanické pokovení, které je doplněno pískovou bruskou, pro základní úpravu povrchu. Experimentální část se poté věnuje nastavení procesních parametrů pokovovacího procesu a je provedeno vyhodnocení vytvořených vrstev. Pan Orgoň pracoval samostatně a využíval konzultací, které vedl konstruktivně a přistoupil k řešení dané problematiky velice zodpovědně a se zájmem. Práce je sepsána velice přehledně a logicky, výsledky jsou diskutovány a je použito dostatek literárních zdrojů, které jsou řádně citovány. Práci hodnotím velice kladně, přínos vidím hlavně v oblasti DIY, na kterou bylo cíleno a je vyrobeno komplexní zařízení pro základní úpravu povrchu 3D tisknutých dílů a jejich domácí pokovení. Práci hodnotím jako velice zdařilou. O kvalitě celé práce také svědčí první místo na studentské soutěži EEICT, které se student zúčastnil. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Starý, Jiří

Student Sebastián Orgon řešil bakalářskou práci s názvem: Přístroj pro galvanické pokovení 3D tisknutých dílů. Student práci rozdělil do pěti kapitol. V teoretické části student vypracoval přehled hlavních technik pro 3D tisk. Dále se v práci zabýval předúpravami povrchu od mechanických a chemických až po speciální s čištěním plazmou nebo ultrazvukem. Přehledně zpracoval další část s principem galvanického pokovení a jednotlivými faktory. V cílech práce student podrobně specifikoval hlavní oblasti řešení, které dále rozvinul a zpracoval v praktické části a to: v návrhu a schématickém uspořádání jednotlivých bloků se zpracováním intuitivního uživatelského rozhraní až po otestování a oživení jednotlivých částí včetně naprogramování mikrokontrolérů v oblasti konstrukce mechanické části a pokovovacího zařízení, dále sestavení zařízení do funkčního celku a vytvoření pracoviště pro pokovování s rotací pokovovaného dílu, provzdušňováním i bruskou pro mechanickou předúpravu. v experimentální části se student věnoval jak mechanické předúpravě povrchu, tak i zvodivění povrchu pomocí grafitového, komerčně dostupného spreje. Dále se věnoval pokovování 3D tisknutých plastových dílů elektrolytickou mědí a též přůběžně měřil tloušťku vrstvy pokovení mědí na depozičním čase a velikosti proudu. U realizovaného zařízení je nutné ocenit jeho komplexnost použití, sloužícího nejen pro pokovování plošné i lokální, s nastavením proudu, času ev. i tloušťky pokovení, s rotací pokovovaného dílu, i s možností mechanické předúpravy pískováním pro zvýšení adheze. Student práci zpracoval přehledně, formálně správně bez gramatických chyb. U vybraných vzorků student změřil tloušťky pokovení pomocí optického mikroskopu, výsledky přehledně zpracoval do tabulek a znázornil pomocí grafů. Tuzemská i zahraniční literatura byla používaná a správně citovaná. V práci lze studentovi vytknout některé nepřesnosti a drobné nedostatky, které ale nesnižují hodnotu práce, např. - hodnoty pH, kde na straně 20 uvádí nejlepší výsledky se dosahují s hodnotou pH 5-6, stejně tak jako proudové hustoty uváděné na straně 21. Tyto hodnoty neplatí obecně a v roztocích rozdílného složení se optimální hodnoty pokovování liší. - tvrzení na str. 22 není přesně uvedené a formulované … Ďalším parametrom je čas depozície, ktorý priamo definuje hrúbku vrstvy. Je nepriamo úmerný prúdovej hustote a teda zvýšením času depozície sa zväčšuje … - chybí název pokovovacího roztoku, event. i technické listy. Student v práci prokázal velmi dobré znalosti ze širší oblasti řešené problematiky od návrhu vlastního zařízení, přes konstrukci, montáž, uvedení do provozu a odzkoušení funkčnosti pokovování. Z práce je zřejmé, že student prokázal soustředěné zaujetí úkolem, zodpovědný přístup k řešení práce a odbornou erudici. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím slovem „výborně“

Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 159742