KALINIČ, J. VST plugin pro granulární syntézu s experimentálními formami nastavení vstupu i výstupu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Indrák, Michal

Cílem práce bylo vytvoření funkčního VST pluginu, který bude umět realizovat granulární syntézu experimentálními metodami zadávání (např. kreslením, samotným zvukovým vzorkem atd.) nad různými druhy syntézy umělého zvuku a jeho kombinací, které budou součástí tohoto pluginu. Granulární syntézu bude možné realizovat i nad nahraným samplem nebo živým vstupem. Student zadání práce splnil ve všech bodech. Díky systematické práci a pravidelným konzultacím se podařilo vytvořit velmi zajímavý a inovativní nástroj (s názvem GranularFlow), který je zároveň i prakticky použitelný. Velmi oceňuji, že student připravil i samostatný repozitář na GitHub, kde je zveřejněna kompletní dokumentace a zdrojový kód. Jan Kalinič pravidelně konzultoval i textovou část práce, která je na velmi dobré jazykové i odborné úrovni. Práce odpovídá všem formálním náležitostem a nevykazuje žádné zjevné nedostatky, svým rozsahem odpovídá bakalářské práci a zároveň je i dokladem toho, že se student velmi dobře zorientoval v problematice a samostatně našel ideální řešení a přistup k návrhu pluginu. Práci považuji za velmi zdařilou a doporučuji jí k obhajobě. Otázky k obhajobě: • Během této práce jste získal cenné zkušenosti s návrhem a vývojem. Co bylo pro vás nejvíce překvapující zjištění a jak byste chtít těchto cenných zkušeností v budoucnu využít? • Předveďte nástroj s akcentem na neobvyklé inovativní zvukové výstupy.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Dlouhý, Dan

Výsledkem této bakalářské práce je výjimečně komplexní prostředek pro experimentální tvorbu zvuku, umožňující kombinaci syntézy aditivní, wavetable (s možností kreslení vlastních vlnových průběhů - hned tří současně) a granulární, kterou je dokonce možno aplikovat do určité míry v reálném čase na živý vstup. Velmi zajímavý je i způsob získávání dat pro modulaci výsledného zvuku (nazvaný ne zcela jasně jako Moduly experimentálního získávání hodnot) – na základě transformace barevného odstínu, pohybu virtuální kuličky nebo využití matematických funkcí včetně uživatelem navržené nebo vymezené v tabulce číselných hodnot). Formální požadavky na bakalářskou práci (rozsah, citační normy apod.) byly splněny, občas se ale v teoretickém úvodu vyskytuje nepříliš odborné vyjadřování, stylistické vady (termíny z oblasti dokonce hovorové češtiny, opakování slov) a překlepy. Struktura práce je logická, nabízí se otázka, jestli by popis prostředí pro testování vzniklého programu a formátů zásuvných modulů neměl být zařazen spíše do teoretického úvodu. Program má být volně dostupný, nebyl ale k odevzdaným souborům do informačního systému přiložen, takže nemohl být oponentem prakticky otestován a je hodnocen pouze na základě popisu v bakalářské práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151124