PROCHÁZKA, M. Pokročilý síťový skener zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student zpracoval diplomovou práci na téma: „Pokročilý síťový skener zařízení“. Diplomová práce má celkem 74 stran a je rozdělena do 6 kapitol. Teoretická část práce je zaměřena na analýzu skenovacích nástrojů a metod na rozpoznávání zařízení v síti. Praktická část vychází z praktické analýzy skenovacích nástrojů. Další je návrh a implementace výsledného řešení. Poslední kapitola obsahuje analýzu provozu při použití vytvořeného nástroje. Formální stránka práce je na dobré úrovni. Práce, ale obsahuje typografické a gramatické chyby, občas se v textu vyskytují netechnické výrazy. Kapitola 6 obsahuje velké množství grafů. Některé grafy by bylo vhodné více popsat, přičemž postrádám vzájemné srovnání výsledků. Práce obsahuje 31 zdrojů, přičemž převážná většina souvisí s použitými nástroji. Práce s vědeckými publikacemi je na nízké úrovni. Výsledkem diplomové práce je nástroj pro rozpoznávání televizí, síťových úložišť a síťových tiskáren. Nástroj je postaven na použití Angry IP Scanneru a převážně využívá SSDP protokol. Síť je proskenována nástrojem Angry IP Scan a následně jsou použity skripty nebo příkazy v terminálu, které se dotazují na parametry zařízení. Jednotlivá zařízení jsou dotazována na vybrané služby a podle odpovědí dojde k vyhodnocení výsledku. U práce postrádám specifičtější práci s jednotlivými službami zařízení a zapojení více typů metod pro rozpoznávání jednotlivých zařízení. Student byl aktivní a pravidelně konzultoval výsledky práce. Student zapracovával některé poznámky vedoucí. Přes výše zmíněné poznámky považuji zadání za splněné a hodnotím známkou C, 77 bodů. V příloze přikládám posudek práce vypracovaný firemním konzultantem.
Předložená diplomová práce se svými 74 stranami včetně příloh je logicky členěna do šesti kapitol. V teoretické části je proveden rozbor sedmi skenovacích nástrojů, kde některé klíčové však chybí např. Zmap. Autor zde provedl i srovnání nástrojů pro výběr nevhodnějšího. Z analýzy nevychází žádný nástroj jako nevhodnější a autor ve výsledku volí jen na základě parametru – počet detekovaných zařízení. V praktické části je realizován nástroj zakládající se na Angry IP scanner, kde se však spíše jedná o sadu spustitelných skriptů nežli o plnohodnotný síťový skener. Podrobnější skenování je úzce zaměřeno na tři skupiny zařízení (televize, NAS a tiskárny) a pro další zařízení by bylo potřeba vytvořit nové skripty. Testování realizovaného nástroje je popsáno v 6. kapitole, která je primárně zaměřena na dobu skenování a počet přenesených paketů, i když v rámci srovnání autor volil na základě počtu detekovaných zařízení. Podrobná detekce zařízení v rámci nástroje je testována v jen krátké podkapitole 5.7. I přes rozsah práce, která odpovídá magisterské práci považuji výsledky práce, tedy realizované skripty a praktickou část spíše na úrovni bakalářské práce. Po formální a jazykové stránce obsahuje práce typografické a gramatické chyby, neodborné vyjadřování, nadbytečně opakující se slova ve větách anebo je vynechán podmět, díky čemuž jsou některé části textu hůře čitelné. V literatuře je uvedeno celkem 31 zdrojů zaměřených na problematiku, kde převažují spíše webové portály nad indexovanými odbornými dokumenty. Přes výše uvedené nedostatky považuji zadání práce za splněné a pro práci navrhuji hodnocení E/58 bodů.
eVSKP id 151266