ZBOŘIL, J. Širokopásmové dielektrické antény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem diplomové práce bylo navrhnout širokopásmovou dielektrickou anténu, která je optimalizována pro práci v "bandgroup 6". Diplomant vytvořil řadu numerických modelů různých širokopásmových dielektrických dipólů. Dipóly, jejichž numerické modely vykazovaly nejlepší parametry, diplomant následně realizoval. Na základě výsledků parametrické analýzy diplomant vybrané dielektrické dipóly optimalizoval. Simulací přenosu mezi dvěma dipóly ověřil splnění požadavků na širokopásmové antény. Na závěr byly vybrané antény vyrobeny, byly změřeny jejich vlastnosti a porovnány s výsledky simulací. Je tedy zřejmé, že zadání diplomové práce bylo beze zbytku splněno. Diplomant pracoval na svém projektu samostatně a soustavně. Při konzultacích, které mohly být častější, jsme probírali jen důležité kroky řešení. Jádro diplomové práce diplomant zpracoval do formy článku pro internetový časopis Elektrorevue. Diplomovou práci hodnotím jako výbornou.
Diplomant se zabýval studiem impedančních a směrových vlastností dielektrických rezonátorových antén (DRA) buzených koaxiální sondou s využitím EM simulátoru CST MWS. Pro dielektrické rezonátory (DR) využil tvarů, jež se používají pro širokopásmové dipóly, u nichž parametricky měnil geometrii. Vlastnosti analyzovaných DRA dále vyhodnotil pomocí veličin používaných v UWB technologii, tj. skupinového zpoždění a časového zkreslení signálu. Dále navrhl, realizoval a proměřil vybrané DRA pro pásmo 7,3 – 8,6 GHz. Vlastní přínos práce spočívá zejména v identifikování řady rezonančních módů vyskytujících se v pracovním pásmu a popisu vlastností studovaných typů DRA a vyhodnocení jejich vhodnosti pro UWB aplikace. V práci jsem postrádal teoretický rozbor principu činnosti studovaných DRA a to zejména popis vztahu mezi tvary DR, velikostí budící koaxiální sondy a pracovními módy zobrazenými např. jako proudové rozložení na sondě a intenzita el. či mag. pole v DR. Vzhledem k výšce budící sondy (cca 6 až 7,5 mm) na střednímu kmitočtu 7,95 GHz (?0 = 37,7 mm), kde je její výška v důsledku přítomnosti dielektrika cca ?g/4 - ?g/3, budou zjevně pracovní módy kombinací rezonancí sondy jako monopólu a dutinových rezonancí DR. Práce je pečlivě zpracována, vytkl bych jen občasná netechnická vyjádření jako „pyšní se“ (str. 3), „se berou“ (str. 5), „s klidným svědomím“ (str. 42) a poněkud zavádějící pojmenováním DRA jako „širokopásmové dipóly“, kde vlastní tvar DRA je sice inspirován tvarem širokopásmových (kovových) dipólů, ale pracovní módy DRA nemusí korespondovat s charakterem pole dipólu, tj. typickým směrem linií el. pole od jednoho pólu k opačnému. Práci hodnotím stupněm A (výborně) a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 52378