BRDEČKO, A. Popis zkratovny CVVOZE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Dohnal, Petr

Práce pana Brdečka pojednává o silnoproudé laboratoři, zkráceně zkratovně CVVOZE. V první kapitole diplomant sestavil rešeršním způsobem srovnání podobných laboratoří dle parametrů napětí, proudu, výkonu a možné energie napříč Evropským kontinentem. Druhá kapitola vysvětluje jednotlivé prvky obvodu a vypočítává jejich parametry potřebné pro výpočet nastavení obvodu zkratového proudu. Těmito prvky jsou popořadě generátor, spínač, zátěže VN, transformátor 6000/4x250V TT2,spínač NN zátěže NN a zkušební stolice. Ke každému prvku je podle pokynů vedoucího napsán i krátký návod k použití a u zátěží VN a NN návrh a popis navržené syntaxe, potřebné pro rekonstrukci nastavení, zakompilované do systému výpočtu a systému zkratovny. Kapitola výpočtu popisuje navržený systém pro výpočet volby zátěží dle zadaných parametrů proudu, napětí a fázového úhlu mezi napětím a proudem. Systém byl vytvořen ve spolupráci s vedoucím DP, diplomant provedl jeho popis, a odladění. Navazující podkapitola poté srovnává hodnoty navržené systémem a skutečné hodnoty,dosažené dle programu nastaveným obvodem. Protože teoretický výpočet a praktické hodnoty jsou odlišné, navrhl diplomant korekci výpočtu, a poté i pomohl a popsal verifikací skutečných hodnot indukčností a odporů trati, které byly do výpočtu od verze 0.991 zahrnuty. Zároveň byla navržena verze s výpočtem trasy pojednotlivých fázích tak, aby lépe reflektovala poměrně nesymetrické rozložení impedance vlastní trati NN. Na závěr byla navržena tvorba rychlého grafického prostředku pro vysvětlení a nastavení obvodu. Diplomant sestavil graf-nomogram, kde je jasně patrné pro danou zátěž VN potřebné nastavení obvodu NN a případné korekce dle dosažených parametrů proudu a napětí. Dále navrhl některé grafy pro vysvětlení zájemcům o výklad z řad třetích stran. Práci hodnotím až na malé pravopisné a stylistické drobnosti jako dobrou, odborně erudovanou a přínosnou. Zadání bylo splněno beze zbytku. Diplomant docházel na pravidelné konzultace a zúčastňoval se měření potřebných pro jeho DP. Jeho práce je pro obsluhu zkratovny přínosem.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Valenta, Jiří

Předložená diplomová práce se zabývá popisem zkratové laboratoře výzkumného centra CVVOZE. Hlavním úkolem práce bylo ve spolupráci s vedoucím práce vytvoření programu, který by automatizoval výpočet zkratového obvodu pro požadované zkušební parametry a samostatné vytvoření pomůcek, které by byly jak nápomocny výklady funkce laboratoře, tak obsluze z hlediska hrubé orientace nastavení obvodu. Oba tyto úkoly byly v diplomové práci beze zbytku splněny, i když místy s menšími nepřesnostmi. Práce je rozdělena do pěti hlavních kapitol. První kapitola se zabývá rešerší obdobných zkratových laboratoří v Evropě s důrazem na dosažitelné zkratové parametry. Zajímavým nápadem je grafické porovnání dosažitelných parametrů jednotlivých laboratoří. Obrázek 1-2 je však zavádějící. Měl by udávat dosažitelný proud v závislosti pro jednotlivá napětí, ale např. u laboraří Ludvika a DNV GL Arnhem udává maximální dosažitelný proud a maximální dosažitelné napětí, čímž by vznikají výkony vysoko převyšující skutečné dosažitelné výkony. U obhajoby by bylo vhodné předělat dle skutečnosti. Při překladu "medium, high voltage" apod. by bylo vhodné respektovat české termíny pro jednotlivé napěťové hladiny, jinak vzniká zmatek. Kapitola 2 se věnuje jednotlivým komponentům laboraře z hlediska jejich parametrů, které ovlivňují zkušební parametry zkratového proudu. Tato kapitola je zpracována pečlivě, názorný je zejména obrázek 2-1. Menší nepřesnost je pouze na str. 20 - špatná formulace přepočtu veličin např. " I´2 - přepočtený proud tekoucí primárním vinutím na sekundární stranu". Rovněž použití bočníku jako paralelně zapojené indukčnosti by bylo vhodné pro danou aplikaci formulovat jinak. Kapitola 3 se věnuje stanovení impedancí jednotivých prvků. Rovněž zde nejsou výraznější problémy, pouze prosím o vysvětlení, proč klesají jednolivé reaktance generátoru s frekvencí. Stažejní část diplomové práce tvoří kapitoly 4 a 5. V kapitole 4 je podrobně popsán algoritmus výpočtu zkratového obvodu a automatizovaného stanovení hodnot jedntlivých zátěží. Cenné je především proměření jednotlivých částí zkušebního obvodu z hlediska odporu a indukčnosti. Na základě podrobného rozboru poté byly v kapitole 5 vytvořeny názorné pomůcky. Jako nejhodnotnější pomůcku hodnotím nomogramy pro rychlou orientaci vlivu změny odporů a indukčností na zkratové parametry. Z formálního pohledu je práce pečlivě graficky zpracována, na škodu jsou občasné překlepy a nedokončené části vět. Výsledky předložené diplomové práce našly a najdou uplatnění při praktickém provozu zkratové laboratoře. Všechny body zadání byly v práci splněny, a proto doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 72753