MÚDRY, P. Ustálený chod a zkratové poměry v síti 110 kV E.ON při paralelním provozu uzlových oblastí R Čebín a R Sokolnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Diplomant rozčlenil svoji práci do třinácti logicky na sebe navazujících kapitol. V úvodních kapitolách uvádí teorii výpočtu ustáleného chodu sítí vvn a zvn a teorii výpočtu zkratových poměrů v nich, které převzal z literatury uvedené v závěru práce. V kapitole 8 diplomant uvedl slovní popis rozvoden 110kV (R110kV) ve dvou uzlových oblastech (UO) a dvou transformačních stanic 400/110kV (TS 400/110kV) Čebín a Sokolnice, ze kterých jsou UO napájené. V kapitole 9 uvedl výsledky výpočtu ustáleného chodu sítě 110kV a zkratových poměrů při jednofázovém a třífázovém zkratu v uzlech sítě při samostatném provozu UO Čebín a UO Sokolnice. Provedl kontrolu napětí v R110kV, zatížení transformátorů a vedení. Kontrolu R110kV na účinky zkratových proudů provedl srovnáním zjištěných počátečních rázových zkratových výkonů se „jmenovitou zkratovou odolnosti“ rozvoden podle ČSN 35 4200. Tato norma dnes už neplatí, ale praxe kontrolu podle ní pořád používá. V kapitole 10 uvedl výsledky výpočtu ustáleného chodu sítě 110kV a zkratových poměrů při jednofázovém a třífázovém zkratu v uzlech sítě při paralelním provozu UO Čebín a UO Sokolnice, tj. při tzv. „můstkovém zapojení“ T402 v R110kV Čebín a T402 v R110kV Sokolnice. Provedl kontrolu napětí v R110kV, zatížení transformátorů a vedení. Kontrolu R110kV na účinky zkratových proudů provedl stejně jako v předchozí kapitole. Zkoumal rovněž i tři mimořádné provozní stavy při „můstkovém zapojení“. Kapitolu 11 věnoval vyhodnocení zjištěných výsledků a v kapitole 12 navrhl provozní opatření. Kapitola 13 představuje závěr práce. Textová i grafická část práce je na výborné úrovni. Diplomová práce splňuje požadavky zadání a proto ji navrhuji přijmout k obhajobě. Hodnotím ji 91 body. K práci mám tyto připomínky a dotazy: a) Vysvětlete, co je „můstkové zapojení“. b) uveďte v bodech výhody a nevýhody „můstkového“ zapojení. c) proč jsou v tabulkách Tab.9.7., 10.6., 11.6. na str. 77, 82 a 98 uvedeny počáteční rázové zkratové výkony při jednofázovém zkratu na přípojnicích 110kV daných rozvoden ? Podle jaké nerovnosti byla provedena kontrola jmenovité zkratové odolnosti rozvoden 110kV? V Brně, dne 27.5.2013
Diplomová práce je zpracována na téma „ Ustálený chod a zkratové poměry v síti 110 kV E.ON při paralelním provozu uzlových oblastí R Čebín a R Sokolnice“. Teoretická část práce řeší v prvním z hlavních bodů výpočet ustáleného chodu sítě a popisuje zpracování výpočtů iteračními metodami Gauss-Seidlova a Newtonova. Druhým hlavním bodem teoretické části se zabývá popisem přechodových jevů a způsoby výpočtu zkratových poměrů. Praktická část práce řeší ověření možnosti provozování paralelního zapojení transformátorů T402 Čebín a T402 Sokolnice s vyhodnocením jeho vlivu na hlavní elektrické parametry a na zkratové poměry v DS 110kV E.ON. S využitím dispečerského řídícího systému Sinaut Spectrum diplomant zpracoval výpočty chodu sítě a výpočty zkratových poměrů pro zapojení transformátorů T402 Čebín a T402 Sokolnice provozovaných samostatně a dále pro paralelní zapojení transformátorů T402 Čebín a T402 Sokolnice. Výpočty chodu sítě byly dále zpracovány s respektováním provozu významných zdrojů Teplárny Červený mlýn a Teplárny Brno-Špitálka pro paralelní zapojení uzlových oblastí Čebín a Sokolnice. Nadále byla provedena kontrola vlivu vybraných závažných poruchových stavů při paralelním provozu transformátorů T402 Čebín a T402 Sokolnice. Rozsah provedených kontrolních výpočtů potřebných pro ověření možnosti paralelního provozu transformátorů T402 Čebín a T402 Sokolnice odpovídá zadání a požadovanému rozsahu práce.
eVSKP id 66515