KRATOCHVÍL, R. Návrh zařízení pro analýzu povrchových vlastností materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Diplomant se v rámci diplomové práce zabýval návrhem zařízení pro analýzu povrchových vlastností materiálů. Pan Kratochvíl rámcově splnil zadání diplomové práce, mohl však z mého pohledu věnovat větší pozornosti teoretickým zákonitostem souvisejících s fyzikálními zákonitostmi elektromagnetického záření. Návrh i hardwarová realizace přípravku, stejně tak i vytvoření softwarové ovládací aplikace byla splněna bez větších výhrad. Výhrady bych měl k následnému testování funkčnosti, která byla uskutečněna na málo vzorcích bez většího vyhodnocení a podkladům, které jsou pro využití v pedagogickém vzdělávacím procesu neúplné a tedy i nepoužitelné. S ohledem na formu dálkového studia jsem s panem Kratochvílem byl neustále v emailovém či telefonickém kontaktu. Při návrhu a realizaci se diplomant počínal velmi samostatně a spíše mě informoval jen o průběhu řešení. Přestože veškerá diplomantova činnost byla rozložena rovnoměrně v průběhu celého semestru, nevyvaroval se zvýšené intenzitě práce s blížícím se termínem odevzdání finální verze diplomové práce. Po formální stránce se práce vyznačuje velmi dobrou úpravou textové části, jednotným stylem a obsahuje názorné obrázky, představující návrhy desek plošných spojů, jednotlivá schémata zapojení a přímé ukázky vytvořeného programu. V práci se vyskytuje jen minimálně stylistických a typografických nedostatků. Z literárních zdrojů, které jsou citovány v kapitole Použitá literatura, jsou nejhojněji zastoupeny knihy a technické listy zabývající se komunikační problematikou mikrokontrolérů, což je vzhledem k povaze práce logické. Kromě odborných knih a článků autor používá i některé zdroje pocházející z internetu [16], [17], jejichž obsah může být nejistý. Uvítal bych rovněž použití většího množství publikací z oblasti fyzikálních zákonitosti elektromagnetické záření.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury C 7/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Splnění zadání C 38/50
Formální zpracování práce B 17/20
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem předložené diplomové práce bylo prostudovat fyzikálními zákonitosti optických vlastností materiálů, seznámit se s metodami měření těchto vlastností, navrhnout a realizovat pracoviště pro sledování a vyhodnocování vybraných optických vlastností, experimentálně ověřit a vyhodnotit. Na základě dosažených výsledků v praktické části vytvořit teoretický rozbor, který by sloužil jako návod pro laboratorní úlohu v materiálově orientovaných předmětech. Diplomant Bc. Robert Kratochvíl vytvořil závěrečnou vysokoškolskou práci v rozsahu 122 strany včetně přehledu použitých literárních zdrojů, rozdělil ji do kapitol, doplnil úvodem do studované problematiky, závěrem shrnujícím praktický význam vytvořeného zařízení a 19 stranami příloh zahrnujících výpisy programů a návod k realizované laboratorní úloze. Jednotlivé kapitoly rozebírají problematiku laserových diod včetně vzájemného působení laserového paprsku a materiálu, zpracování elektrických signálů, měřicího zařízení, u něhož je popsán centrální a měřicí modul. Dále je pojednáno o výběru, nastavení, programovém vybavení a hlavních funkcích řídicího kontroléru, o zvoleném způsobu převodu experimentálně získaných dat do osobního počítače, jak bylo požadováno zadáním práce a průběhu vlastního měření. Vytvořený dokument by bylo vhodné doplnit, v souladu se zadáním, přehledem optických vlastností (lom, reflexe, absorpce) vypovídajících o charakteru materiálů a látek, a přehledem metod pro analýzu těchto vlastností. Přestože cílem projektu je návrh a především realizace měřicího pracoviště, jsou v práci popsány pouze jednotlivé části, bloky, resp. moduly, vybrané pro sledování kvality povrchových úprav a absorpce světla v materiálu. Stejně tak u vytvořené laboratorní úlohy postrádám zadání a teoretický rozbor, v návodu je popsáno pouze použité zařízení a postup měření. Kapitola „Ověření funkčnosti“ je poněkud stručná a postrádá interpretaci dosažených výsledků a jejich srovnání s tabulkovými hodnotami. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání byly s výše uvedenými připomínkami splněny. Odborná úroveň předložené práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Vytvořená úloha pravděpodobně bude po dopracování zadání a teorie zajímavým rozšířením laboratorních cvičení materiálově orientovaných předmětů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 41129