ŠIMŮNEK, P. Metody zpracování obrazu v aplikaci na Kármánovy víry [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Himr, Daniel

Diplomová práce je zaměřena na sledování proudového pole za obtékanou překážkou. Přestože řešení uvedeného problému má za sebou bohatou historii, stále se jedná o výzvu vyžadující profesionální techniku a čas na pořízení kvalitního záznamu, což bývá spojeno s nemalými finančními nároky. Následné zpracování získaných snímků také nesmí být podceněno. Student se musel seznámit s různými metodami vizualizace proudění, způsoby získávání obrazového záznamu a jeho zpracování. Tyto poznatky pak využil při analýze záznamu proudového pole, který byl na našem pracovišti již dříve pořízen levnou rychlokamerou bez použití speciální osvětlovací techniky. Student vytvořil program, který dokáže v obrazovém záznamu identifikovat částice proudového pole a z jejich pohybu určit vektory okamžité rychlosti, které využil k popisu proudění. Právě závěrečnou analýzu vektorového pole bych označil za slabší místo práce, očekával jsem více fantazie a odvahy při zpracování. Jinak student odvedl dobrou práci zejména v oblasti zpracování surového záznamu, jehož kvalita zcela jistě neodpovídá profesionálním snímkům, avšak jeho pořízení je nenáročné, takže nabízí potenciál pro další využití v naší laboratoři.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hudec, Martin

Předložená diplomová práce na téma zpracování obrazu hydrodynamických dějů ilustrovaných na reálné sadě obrazových dat Karmánové vírové stezky je logicky rozdělena na obecnou popisnou část a vlastní řešení s aplikací metod a postupů popsaných v předchozí teoretické kapitole. Popis samotných metod vizualizace proudění je stručný, podobně tomu je i v kapitole věnované záznamovým metodám, ve které se autor věnuje pouze strohému výčtu senzorů a kamer. Chybí zde ostatní části optického řetězce, které mají svůj podíl na zachycení reality. Namátkou by se zde mohly objevit materiál a jeho optické vlastnosti, objektivy, filtry, zdroje světla, ostatní optické členy. Domnívám se, že tato část je nejslabším místem celé práce a lze se jen obtížně domnívat, zda-li naplňuje literu zadání. Následují kapitola popisující metody zpracování obrazu je nepatrně obsáhlejší a popisuje základní pojmy zpracování obrazu včetně jejich ilustrace pro lepší představu čtenáře. Tato část vzbuzuje dojem, že všechny metody budou posléze testovány na zadané geometrii a bude provedeno jejich vzájemné srovnání. Tento dojem je však falešný, autor vybral jednu metodu bez uvedení konkrétních výstupů, pouze s konstatováním, že vybraná metoda poskytla nejlepší výsledky. V poslední kapitole se autor zaměřil na vyhodnocení obrazových dat z konkrétního měření Karmánovy vírové stezky. Je zde stručně uveden popis experimentální domény, která následně posloužila pro numerickou simulaci. Oběma částem by slušel detailnější popis z pohledu použité experimentální techniky, kvalitativní popis obrazového výstupu nebo informace ke kvalitě výpočetní sítě, zvolených parametrech výpočtu a v konečném důsledků i kvantitativní vyjádření simulace v podobě velikosti vírových struktur, jejich poloze a frekvenční analýza modelovaného problému. Všechny chybějící informace by bývaly mohly posloužit pro porovnání simulace s vyhodnocenými obrazovými daty. Samotné vyhodnocení vektoru rychlostí bylo provedeno pomocí metody křížové korelace, bez uvedení širších souvislostí. Slabinou všech uvedených grafů je totální absence popisu os a jejich jednotek, která nepřispívá k přehlednosti popisovaných výsledků. Celková úroveň práce je proměnlivá, popisné části práce jsou strohé a připomínají svou povahou encyklopedii. Dílčí závěry a teze nejsou ve většině případů důkladně zdůvodněny a chybí zde i kritická debata nad jejich platností. Práce je na slušné jazykové úrovni, po grafické stránce je průměrná, obsahuje spoustu volných míst, které budí dojem, že nebylo o čem psát. Vlastní přínos a řešení tvoří slabou čtvrtinu práce včetně příloh. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 153975