GÁBOR, T. Měření parametrů mobilních sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student Tomáš Gábor měl za úkol vytvořit grafické uživatelské rozhraní pro zobrazování parametrů mobilní sítě. Student splnil zadání. Vytvořil program umožňující uživateli zobrazovat historii měření v sítích 2G a 3G. K dispozici je tabulka obsahující kompletní seznam základnových stanic i tabulka s možností výběru realizovaných měření. Poloha měření je interaktivně zobrazována v mapě i s měřenými parametry. Formální stránka práce je na průměrné až nižší úrovni a obsahuje několik nepřesností. Student dobře popisuje vytvořený program a jeho ovládání. V práci postrádám porovnání naměřených parametrů pro 2G a 3G sítě a nějaké širší shrnutí dosažených informací o sítí. Student během semestru nebyl příliš aktivní a nevhodné časové rozvržení aktivit se projevilo na výsledné práci. Navrhuji hodnocení C, 75 bodů.
Cílem bakalářské práce s názvem "Měření parametrů mobilních sítí" bylo vytvořit grafické prostředí, ve kterém budou zobrazeny vybrané parametry kritické pro kvalitu přenosu, získané měřením v mobilních sítích 2G a 3G prostřednictvím bezdrátového modulu. Předložená práce má 32 stran textu, 17 obrázků, 7 tabulek a je rozdělena do 12 kapitol. V úvodní kapitole je uvedeno ideové schéma měření parametrů, avšak bez podrobnějšího popisu přenosu signálů i funkcí jednotlivých bloků. Ve druhé kapitole jsou velice stručně popsány systémy GSM a UMTS, přičemž především u systému UMTS je v popisu několik nepřesností. Třetí kapitola popisuje opět velice stručně možnosti lokalizace mobilní stanice. Ve čtvrté kapitole je představen měřicí modul, avšak opět bez uvedení podrobnějších informací. V páté kapitole jsou popsány měřené parametry pro sítě GSM a UMTS, přičemž zdůvodnění jejich výběru, ve vztahu k deklarované kvalitě přenosu, zcela chybí. V šesté kapitole je ukázka obsahu tabulky získané měřením základnových stanic systému GSM. Sedmá kapitola obsahuje ukázky 4 typů tabulek, které mohou být uloženy v databázi. Použitá webová aplikace je popsána v kapitole osmé. Následuje Závěr, Literatura, Seznam použitých zkratek a Přílohy. Po obsahové stránce je práce psaná příliš stručně, bez potřebného podrobnějšího popisu jednotlivých částí. Vlastní text práce obsahuje pouze 24 stran. V práci je uvedeno několik chybných údajů a nepřesných textových formulací. Po formální stránce má práce průměrnou úroveň a bohužel obsahuje i několik pravopisných chyb.
eVSKP id 65766