KOVALDOVÁ, E. Analýza kvality vody s využitím kolorimetrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Studentka představila rozsáhlou, výborně zpracovanou práci, která vyniká po formální, jazykové i obsahové stránce. Studentka se v rešerši cíleně zaměřuje na problematiku hodnocení kvality pitné vody, na měřené parametry a popisuje také metodiku, kterou využívá v další části. Rešerše tvoří vhodný základ pro navazující praktickou část. V praktické části jsou postupy i výsledky velmi dobře zdokumentovány, výsledky jsou vhodnou formou vyjádřeny a popsány. V praktické části mám jen menší výtku k porovnání přesnosti měření s využitím spektrofotometru se senzorem AS7262 napojeným na řídicí desku. Studentka při výpočtech vycházela z hodnot naměřených senzorem AS7262, který má omezené spektrální rozlišení, kde porovnávala absorbanci na vybraných (dostupných) vlnových délkách s hodnotami získanými laboratorním spektrofotometrem. Zjištěné rozdíly nebyly tak výrazné oproti předpokladu, kdy by volila vlnové délky skutečné maximální absorbance vzorku. V tomto případě by pravděpodobně spektrofotometr dosahoval mnohdy mnohem lepších výsledků. Bylo tak vhodné zajistit hodnocení jak na vlnové délce s maximální absorbancí, tak i pro vybranou nejbližší vlnovou délku, kterou disponuje senzor AS7262. Studentka zpočátku nejevila příliš velkou aktivitu a s experimenty začala až v pozdější fázi. Přesto se jí podařilo dosáhnout dobrých výsledků a splnit zadání v dostatečném rozsahu. Naopak chválím její samostatnost a schopnost dotahovat řešení. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 87 b.
Eliška Kovaldová se ve své práci zabývá problematikou analýzy vody s využitím kolorimetrie. Teoretická část práce zahrnuje podrobný popis fyzikálních a chemických vlastností vody, dále následuje detailní přehled optických metod, které se používají pro analýzu kvality vody. Zvláštní kapitolu tvoří popis regresní analýzy, která byla použita v praktické části pro tvorbu kalibračních křivek v programovém prostředí Matlab. Teoretická část práce je popsána kvalitně a srozumitelně, jednotlivé kapitoly jsou na sebe logicky navázány. V praktické části byla kvalita vzorků vody analyzována s využitím dvou měřících sestav, jejichž realizace je uvedena v Kap. 4. Analyzované parametry zahrnují hodnotu pH vody a její tvrdost, a také koncentraci dusičnanů. Chválím podrobný a detailní popis postupu přípravy vzorků vody. Výsledky měření byly pečlivě zpracovány a dílčí kroky analýzy jsou přehledně znázorněny v blokovém schématu. Výstupy analýzy studentka vhodně prezentuje a diskutuje. Po formální a obsahové stránce je práce na dobré úrovni, mám pouze drobné výtky: - str. 15: v práci je použita dřívější zkratka jednotky tlaku „b“ místo „bar“ - str. 35: chybí popis prvku (2) v textu - str. 38: chybí popis prvku (4) v textu - str. 45: pro lepší přehlednost by bylo vhodné také uvést koncentraci chloridu vápenatého (v g/l) ve všech vzorcích - str. 50: popisy Obr. 6.4 a 6.5 jsou stejné. Předpokládám, že v popisu Obr. 6.4 by měla vyskytnout intenzita světla místo absorbance - str. 57: z grafu vyplývá, že největší intenzita světla odpovídá vlnové délce 460 nm (v textu je zmíněna hodnota 440 nm) Studentka kriticky vyhodnotila dosažené výsledky. Práce je strukturovaná logicky do kapitol, má dostatečný rozsah přesahující požadovanou bakalářskou úroveň. Zadání práce považuji za splněné, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B (85 bodů).
eVSKP id 150808