KŘEMENOVÁ, T. Vliv vybraných faktorů na chování řidiče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bucsuházy, Kateřina

Předložená diplomová práce se zaobírá chováním řidičů v reálném silničním provozu se zaměřením na vyhodnocení situace v silničním provozu při průjezdu křižovatkou. V teoretické části studentka vymezila faktory, které mohou ovlivnit chování řidičů. Následně se již v teoretické části zaměřila na výzkumy věnující se problematice chování řidičů při průjezdu křižovatkou, strategie vizuálního vnímání při rozhodování řidičů a faktory ovlivňující vnímání řidičů při vyhodnocování situace v silničním provozu před vjezdem do prostoru křižovatky. Teoretická část práce je vcelku logicky členěna. Pro vymezení teoretického základnu studentka využila relevantní literaturu, využité zdroje jsou zejména zahraniční, což hodnotím velmi kladně. V seznamu literatury se nicméně vyskytují chyby mj. ve jméně některých autorů. Teoretická část představuje dostatečný znalostní základ pro praktickou část diplomové práce. V důsledku epidemiologické situace studentka nemohla realizovat vlastní experiment v silničním provozu, pro analýzu proto využila poskytnuté eyetrackingové záznamy, které následně vyhodnotila. Práce má svým zaměřením bezpochyby potenciál praktického využití, tento však bohužel nebyl dostatečně využit. Tvorba praktické části DP (zejména zpracování a interpretace výsledků) bohužel probíhala v časovém presu, což se na diplomové práci negativně projevilo. Analýza dat je redukována na zhodnocení základních parametrů. Pro další praktické i teoretické využití by bylo vhodné zařadit detailní stastické vyhodnocení. V práci se bohužel rovněž vyskytuje řada terminologických i stylistických nedostatků (např. "nepozornost pravé strany vozovky, "nejvyšší průměr byl proveden", "Naopak nejmenší průměrný počet sekundárních pohledů v noci také v obou směrech."), některé formulace jsou poměrně vágní, rovněž formální úprava práce by vyžadovala kontrolu. Kladně hodnotím komparaci vnímání řidičů se zohledněním typu křižovatky i komparaci vnímání v závislosti na denní době. V diskusi absentuje porovnání závěrů s předchozími výzkumy i zhodnocení přínosů práce. Klíčová slova mohla být vhodněji zvolena.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání C
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem B
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody E
Odborná úroveň diplomové práce C
Přínos pro praktické i teoretické využití E
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 C
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň D
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Belák, Michal

Doporučuji práci k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování C Z hlediska úplnosti vypracování je kvalita práce nerovnoměrná, po v zásadě rozsáhlé rešerši následuje velmi stručné a ne zcela jasné stanovení cílů následované popisem jednotlivých druhů křižovatek a grafů s průměrnými hodnotami. Obdobně je to pak s diskusí a vymezením se proti jiným publikacím.
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce C Je zřejmé, že pro sběr dat bylo použito eyetrackingu. Z textu DP není zcela jasné, jak analýza pohledů probíhala, není zcela zřejmé ani to zda byl analyzovaný pohled ohraničený počátky sakád nebo se jedná pouze o fixace, přitom na tento rozpor je možné narazit i v literatuře, a tudíž v práci by mělo být jasně definované co je termínem "pohled" myšleno. Analýza pouze průměrných hodnot se v tomto případě jeví spíše jako nedostatečná stejně jako použití pouze sloupcových grafů bez znázornění dalších statistických hodnot.
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody D
Obtížnost a správnost řešení C V případě tohoto typu analýzy lze spatřovat obtížnost, zejména časovou při zpracování dat. Na druhé straně ale vzhledem k použitému způsobu zpracování získaných dat (pouze průměrné hodnoty) nelze toto řešení považovat za zcela správné a dostatečné.
Přínos pro praktické i teoretické využití D Vzhledem ke skutečnosti, že zde byly analyzovány pouze průměrné hodnoty, bez uvedení dalších statistických údajů a zdůvodnění případných odchylek či doplňujících informací. součástí práce není ani dataset se získanými hodnotami, jeví se další případný přínos či využití dat jako omezené.
Odborná jazyková úroveň D Jazyková úroveň by mohla být na vyšší úrovni, ne vždy jsou použity vhodné či správné termíny. Větná stavba je někdy příliš složitá a i čitateli se znalostí dané problematiky má problém správně pochopit co přesně autorka myslela.
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky D V práci se vyskytují překlepy, nejednotné zarovnání a formátování textu, obrázky v kap. 5 jsou malé a je tedy v některých případech obtížné dostatečně rozeznat znázorněnou situaci, jako zcela zbytečné se jeví zachování orámování z programu Dlab, zde by bylo zřejmě lepší obrázky ořezat. V elektronické verzi DP je čitelnost textů u některých grafů špatná. Velmi často se v textu vyskytují předložky a spojky na konci řádků.
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 127972