LUŇÁK, P. Experimentální testování minimíchadla pro čištění odpadních vod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Rudolf, Pavel

Práce Pavla Luňáka je zaměřena na minimíchadla využitelná v procesu dočišťování odpadních vod, ale zcela jistě je aplikovatelná i v jiných procesech, kde jde o rychlé promíchání dvou látek pasivním způsobem (tj. pouze se zdrojem tlakové resp. potenciální energie kapaliny). Rešeršní část týkající se různých druhů aktivních a i pasivních míchadel je provedena velmi pěkně. Horší je to u části, která se věnuje experimentu a kde se přehlednost částečně ztrácí. Na vině jsou i grafy u nichž by průběh veličin měl být lépe okomentován. Cíle bakalářské práce se podařilo splnit, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Štefan, David

V první části bakalářské práce autor popisuje co je to míchací proces a uvádí celou řadu dostupných metod míchacích zařízení, které se dělí do tří hlavních skupin: pneumatická, mechanická a hydraulická míchadla. Další kapitola jsou takzvaná statická míchadla, která na rozdíl od předchozích nepotřebují ke svému míchacímu účinku dodávat energii zvenčí. Druhá část práce se zaměřuje na experimentální měření, kde bylo hlavním cílem odměřit hydromechanické charakteristiky dvou odlišných statických míchadel. Zaprvé v závislosti na výšce spádu a zadruhé v závislosti na škrcení (otvírání/zavírání) regulačního ventilu. Druhá část experimentu se věnuje vizualizaci míchacího procesu míchadel. Míchadla slouží k dočišťování odpadních vod a jejich hlavním cílem je co nejefektivnější promíchání dodávaných nanočástic stříbra. Na začátku této kapitoly by bylo dobré umístit obrázky obou míchadel s podrobnějším popisem. Autor popis míchadel přikládá až u kapitoly věnující se vizualizaci promíchávání. U grafů ztrátového součinitele v závislosti na Reynoldsově čísle by bylo pravděpodobně vhodné omezit vodorovnou osu od určité meze Re a provést proložení bodů. Bylo by také dobré dát grafy měření tlakové diference při otevírání ventilu dohromady s grafy měření při uzavírání ventilu a podívat se na určitou hysterezi. Zhodnocení experimentálních měření by mohlo být lepší. Zejména postrádám zřetelné vysvětlení, proč byla průtočnost při zavírání/otvírání ventilu s nádrží v konstantní výšce největší pro danou polohu ventilu jinou, než je plné otevření. Z komentářů to není příliš jasné. V textu, zejména v experimentální části chybí odkazy na jednotlivé obrázky, což by vedlo k lepší vazbě popisovaného problému na daný obrázek. Bakalářská práce je zpracována kvalitně, autor prokázal schopnost nastudovat si potřebnou literaturu k pochopení teoretického rámce a získané zkušenosti použít k vypracování a zhodnocení experimentu. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 83622