KALOUDA, P. Objekt metropolitního významu na ulici Benešova v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Objekt metropolitního charakteru na ulici Benešova v Brně / mediatéka / - posudek vedoucího práce Kalouda Petr Bakalářský návrh studenta Petra Kaloudy s názvem Objekt metropolitního charakteru na ulici Benešova v Brně hodnotím jako samostatnou práci. Připomínky k vlastní práci, koncept navrhovaného objektu, problematika dispozic a konstrukcí byly řešeny s vedoucím práce při pravidelných konzultacích. Autor v průběhu práce zpřesňoval vlastní architektonickou představu a koncepčním řešení zadaného úkolu. Vycházel správně z řešeného území, urbanistického a architektonického kontextu místa i z požadavků na dispoziční a funkční řešení navrhovaného objektu. Výrazný osobnostní rys studenta se projevuje v důsledném hledání varianty řešení, které by vyhovovalo kontextu místa i autorově představě o konceptu objektu. Urbanistický i architektonický návrh splňuje předmět zadání bakalářské práce, kterým byl požadavek na zastavění pozemku vymezeného ulicemi Benešova, Nádražní, Koliště a Divadelní Navržený objekt mediatéky - multimediální knihovna s. fondem multimediálních dokumentů má průchozí pasáž orientovanou ve směru osy řešeného území umožňující přímý kontakt s prostorem mediatéky.. Svým zaměřením, transparentností a prostorovou velkorysostí navazuje objekt na kulturní funkce historických staveb řady stávajících metropolitních objektů na tzv. Ringstrasse, a navazuje také na stávající systém parků této Okružní třídy. Do severního cípu lokality jsou situovány dva bloky městského domu s polyfunkční náplní. Návrh urbánní struktury včetně jejího architektonického řešení respektuje charakter parcely, její topografické a kontextuální kvality dané zejména historií místa, související s celkovým vývojem historického jádra města Brna. Funkce objektu, stejně jako dopravní řešení vychází ze stávajících potřeb města. Svými proporcemi, velikostí i měřítkem odpovídá objekt kontextu místa i řešené situaci. Dispoziční i konstrukční řešení navrženého objektu vyhovuje platným normám. Kladně lze hodnotit grafické řešení předloženého projektu. Bakalářská práce splňuje rozsahem grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B89. V Brně 12. 5. 2016 doc. Ing. arch Zdeněk Makovský

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Bakalářská práce splňuje rozsahem grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Šmídek, Petr

Návrh má bohulibý záměr místa vzdělávání a setkání. Dům sám by měl jít příkladem chytře řešených provozů. Stavba, z jejíž návštěvy si budou lidé brát příklad, což se v tomto případě stalo jen částečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Zatímco sever brněnské okružní třídy je historicky usazený. Jeho jižní část stále hledá svou tvář, která se najde až po vyřešení otázky vlakového nádraží. Náplň mediatéky přesahuje význam Brna a hodí se na místo městského okruhu. Velikost a natočení objektu v jižní části pozemku nejsou již tak samozřejmé. Přízemí mediatéky je průchozí. Návštěvníci mohou pokračovat dále do parku.
Provozní řešení C Pro vstup si student mohl vzít ponaučení z toho, co nefunguje v pražské NTK. V tomto případě navíc návštěvníci vystoupají do (3.01) úrovně +8,4m, aby se následně složitě dostali přes kavárnu do galerie (3.14, 3.35) a sestoupili o patro níž (či kam velkorysé schodiště vede). Také nástup do obou promítacích sálů je napříč přes celou budovu (buď přes studovnu nebo kavárnu). Půdorysy rovněž trpí tím, že dům je velký, těžko se pro něj hledá náplň a zbývá spousta hluchých míst. Úniková schodiště někdy vedou přímo ven z budovy, jindy přes zázemí kavárny nebo zásobování knihovny.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení není v průvodní zprávě rozebráno. Na rastru betonových sloupů není co pokazit, na strukturálním zasklení rovněž.
Architektonické řešení B Natočený skleněný kvádr. Toť za architekturu vše. Rád bych rozpoznal, že jde o veřejnou instituci, o stavbu s názorem. Mediatéku šlo zachránit odvážně jako v Sendai, pohodlně jako v Seattle nebo s přísností jako ve Stuttgartu. Mimochodem: Brno je městském kaváren, ale pokud místnost 1.18 má rozlohu 137 m, pak nedaleká kavárna pod rekonstruovanou Fuchsovou zastávkou má plochu přinejmenším dvojnásobnou. Přitom, když se člověk podívá, že nejlepší atmosféru v Brně dokáží vykouzlit komorní kavárny od RAW (další kavárna 3.08 o rozloze přes 400m leží v 1.np). Práce s výsadbou stromů je spíše nahodilá. Nejen na terénu, ale i čtyřmetrové květináče na střeše (vidět v půdorysu, ale v řezech ani vizualizacích již není vidět). Tam, kde by vizualizace měla napomoci v odůvodnění natočení průčelí celého domu určitým směrem, vejdou do obrázku stromy zakrývající celý objekt. Navíc mi připadne, že na vizualizacích není objekt správně osazen a přízemí je celé “zapuštěné“. O atmosféře vnitřních prostorů (centrální studovny o okolních místností) se můžeme dohadovat z půdorysů a řezů.
Formální úroveň B Architekt se většinou vyjadřuje svým projektem, následně svým vystupováním, ale neměla by být opomíjena textová část. Řada popisků v hodnocené práci trpí drobnými gramatickými chybami.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 94311