DRAŠAR, V. Tepelné čerpadlo ve spolupráci s FVE pro rodinný dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Student zpracoval bakalářskou práci z oblasti integrace fotovoltaických systémů s tepelnými čerpadly v rezidenčních objektech. Práce je rozdělena na několik částí, přičemž obsahuje poměrně rozsáhlou teoretickou část zaměřenou na využité typy energetických zdrojů a podmínky jejich instalace. V praktické části práce provedl autor pro zadaný objekt odhad spotřeby energie, na jehož základě následně navrhl tepelné čerpadlo a fotovoltaický systém. Autor navrhl systém vytápění objektu s tepelným čerpadlem v bivalentním zapojení s elektrokotlem, což je s ohledem na charakteristiku objektu logická volba. Z návrhu není úplně zřejmé, v jakém bivalentním provozu budou zdroje spolupracovat – je uvedeno, že el. kotel bude TČ zálohovat nebo s ním spolupracovat. Samotný návrh fotovoltaického systému je zpracován na dobré úrovni. V jedopólovém schématu není zřejmé, jakým způsobem bude realizováno měření pro možnost řízení (regulace výkonu) invertoru pro FVS. Autor dále zpracoval energetické zhodnocení navrženého řešení, ze kterého vyplývá, že bilančně je FV systém schopen pokrýt potřeby tepelného čerpadla, ale není dostatečný pro celkové energetické nároky objektu. Závěrečné ekonomicko-energetické posouzení je provedeno dostatečně a ukazuje na vhodnost navrženého řešení (za současných podmínek). Student pracoval samostatně, pro některé technické části návrhu bylo potřeba vyšší zapojení vedoucího práce. Celkově hodnotím práci jako velmi dobrou, v textové části se vyskytují občasné překlepy, práce jako celek splňuje zadání. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Vrána, Michal

Předložená bakalářská práce studenta Vojtěcha Drašara se zabývá návrhem tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům. V teoretické části práce jsou podrobně rozebrány principy funkce tepelného čerpadla, základní parametry a provozní režimy. Současně je provedeno rozdělení tepelných čerpadel dle zdroje nizkopotencionální energie. Na tuto část navazuje teoretický rozbor fotovoltaických systémů, které jsou opět popsány od principu funkce, až po používané topologie FV systémů včetně zhodnocení jejich vhodnosti pro specifické aplikace. Na závěr teoretické části jsou v krátkosti zmíněny legislativní požadavky a způsob výpočtu podpory z dotačního programu NZU. Praktická část práce je zaměřená na samotný návrh systému. V prvním kroku je proveden výpočet energetických potřeb. Vypočtená celková spotřeba objektu je značně nadhodnocená s ohledem na skladbu spotřebičů, stejně tak rozložení energetických potřeb v rámci roku nekoresponduje se zvoleným způsobem vytápění. To je pravděpodobně způsobeno ne zcela vhodně použitou metodikou stanovení energetických potřeb z TDD. Dále je proveden zjednodušený postup výběru tepelného čerpadla a popis konkrétního zvoleného zařízení. Před samotným popisem vybraného zařízení postrádám diskuzi jiných možných variant. Následně je proveden návrh FV systému. Vybrané komponenty jsou podrobně popsány včetně uvedení technických parametrů. Opět zde postrádám podrobnější rozbor postupu, který vedl k výběru uvedeného zařízení. I přesto, že uvedený objekt umožňuje jen v menší míře další rozšíření instalovaného výkonu FVE, bylo by zajímavé uvést jaká konfigurace FVE by se dala považovat jako optimální vzhledem k předpokládané energetické potřebě. Jednou z příloh práce je jednopólové schéma FVE, ve kterém by bylo vhodné uvést umístění HDO přijímače a způsob distribuce signálu k jednotlivým zařízením. V samotném závěru práce je provedeno podrobné energetické a ekonomické zhodnocení zamýšleného systému. Poměrně velká část práce se soustředí na teoretické informace a popis navrženého systému, ale samotnému návrh je věnována nepoměrně menší snaha. Výsledná práce působí spíše jako zhodnocení provedeného návrhu než samotný návrh. Uvedené výtky nijak nesnižují celkově dobrou úroveň práce, z hlediska zadání byly zcela naplněny všechny jeho body. Samotná práce je členěna do po sobě logicky navazujících kapitol a je na odpovídající technické úrovni. Z uvedených důvodů hodnotím práci známkou B 85b a doporučuju ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 142357