LECIÁN, M. Vytvoření nástroje pro výpočet účinnosti obnovitelných zdrojů energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Autor předložené diplomové práce řešil problematiku vytvoření nástroje pro výpočet účinnosti obnovitelných zdrojů energie pro využití složek integrovaného záchranného systému během krizových stavů. Práce je členěna do sedmi samostatných částí. Za vybranými částmi je provedeno shrnutí, kde autor výstižně vystihl podstatu dané části. V teoretické části se student zabýval obnovitelnými zdroji energie, akumulací elektrické energie, fotovoltaickými systémy a výpočtem výkonu FV systému. Pro objasnění teoretické části autor použil celou řadu vědeckých studií, které svědčí o dobře nastudované problematice ze strany autora. V praktické části je popsán vytvořený nástroj pro určení účinnosti a míry soběstačnosti při zajištění dodávek elektrické energie z fotovoltaického systému. V návrhové části autor vytvořil návrh mobilního modulárního FV systému využitelného během řešení následků mimořádných událostí a krizových stavů, který je plně interoperabilní se zařízeními hasičského záchranného sboru. Velmi kladně lze ocenit vizuální zpracování jak ve výzkumné, tak i v návrhové části práce, které vyžadovalo značnou časovou náročnost. Písemný projev je velmi kultivovaný a rovněž lze ocenit i nastínění dalšího možného výzkumu. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 98 bodů.
Student měl za úkol vytvořit nástroj pro výpočet parametrů navrhnutého mobilního systému dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Tento nástroj má sloužit k určení účinnosti a soběstačnosti mobilního systému v závislosti na zadané lokalitě, časovém období a uvažované spotřebě. V teoretické části práce je podrobně popsána problematika obnovitelných zdrojů elektrické energie, možnosti akumulace elektrické energie a fotovoltaické systémy včetně výpočtu jejich výkonu. V praktické části je pak pomocí softwaru Microsoft Excel vytvořen výpočetní model, který po zadání vstupních parametrů jako jsou lokalita, časové období, parametry FV systému, předpokládaná spotřeba a parametry bateriového systému vyhodnotí intenzitu jednotlivých složek dopadajícího záření, potenciální produkci el. energie FV modulů a nakonec i celkovou simulaci pokrytí spotřeby FV systémem v kombinaci s bateriovým systémem a se záložní elektrocentrálou. Ze získaných dat lze určit například využitelnost a soběstačnost zvoleného mobilního FV systému v různých lokalitách a časových obdobích. Tím, že je tento model vytvořen pomocí programu Excel, rozšiřují se jeho možnosti využití mezi laickou veřejností. Nevýhodu vidím v nutnosti zadat velké množství specifických vstupních parametrů. Funkčnost modelu byla ověřena pomocí programu PV*SOL během simulace konkrétního příkladu využití FV systému pro dodávky elektrické energie zásobovacích kontejnerů využívaných jednotkami IZS při řešení krizových situacích. Zpracování samotné práce je na velice dobré úrovni. Práce je napsána přehledně a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Drobné nedostatky spatřuji ve špatné kvalitě popisků u některých obrázků např. u obr. 5.11.; v tabulce číslo 6.6 by bylo vhodnější srovnat jedno místo pro více období a stejný počet osob, takto ty data nemají moc dobrou vypovídací hodnotu. Byly splněny všechny požadavky kladené na vypracování diplomové práce. Práci doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením A – 94 bodů.
eVSKP id 151562