KŘÍSTEK, T. Využití mobilního telefonu k analýze tekutých vzorků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student se zabýval využitím mobilního telefonu a jeho prvků v optické analýze tekutých vzorků. Zaměřil se na simulaci metody ELISA s využitím vícejamkového pole a připravených syntetických vzorků s různou koncentrací testované látky. K tomuto účelu vyhotovil podpůrné zařízení sestávající ze zdroje světla, řídicí elektroniky a uzavřené schránky. Student se praktické části diplomové práce v nové verzi velmi důsledně věnoval a značně pokročil. Vyřadil tak řadu chyb a doplnil chybějící části. Výsledkem je verze práce, která prezentuje dokončený funkční produkt, kde jsou navíc diskutována různá alternativní řešení. To ukazuje, že student různé verze značně nastudoval a získal další zkušenosti. Technické řešení obsahující HW a SW část jsou detailně popsány a výsledky diskutovány. Nová verze navíc obsahuje velmi zajímavé řešení v zakrytí vícejamkového pole a jeho ovlivňujících částí speciálním tištěným prvkem. Doplněna a popsána je také kalibrace, která je základním prvkem v práci. Po formální a obsahové stránce je práce opravena a obsahuje již jen velmi malé nedostatky. Příkladem může být relativně malý počet použité literatury, přestože rešerše je obsáhlá. Práci nyní hodnotím kladně, a to počtem bodů 77 / C.
Předmětem práce pana Bc. Tomáše Křístka byla analýza vzorků v mikrotitrační destičce s využitím mobilního telefonu. Student měl využít metodu ELISA s využitím připravených syntetických vzorků s různou koncentrací testované látky. K tomuto účelu měl navrhnout a vyhotovit přípravek sestávající ze zdroje světla, řídicí elektroniky a sestavit potřebný software. V úvodu práce se student věnuje metodám analýzy tekutých vzorků s využitím optiky mobilních telefonů, případně popisu autonomních zařízení. V realizační části provedl diplomant návrh měřícího přípravku a to konstrukční a hardwarovou část. Konstrukční část je navržena tak, aby nedocházelo k zaslepení obsahu žádné jamky. Hardwarová část je poměrně jednoduchá, avšak funkční. Součástí vývoje je i software, který slouží ke kalibraci a samotnému měření. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, místy se ale vyskytují hovorové výrazy. Použitá literatura je v práci řádně citována. Ke konstrukční stránce mám drobnou poznámku, autor mnoho věcí omlouvá náročností na tiskový čas a z toho důvodu volí balzu (tedy dřevo) pro konstrukci zařízení pro měření kapalných vzorků. Rozhodně bych zde volil nesavé materiály, tedy z oblasti plastů nebo kovů. Rovněž zbytečně snižuje hmotnost přípravku. Je ale patrné, a to na práci oceňuji, že návrh prošel značným vývojem vedoucím k odstranění prvotních chyb. Práci pana Bc. Tomáše Křístka hodnotím jako "dobře" / C a připojuji otázky k obhajobě.
eVSKP id 96138