HLAVATÝ, M. Biometrická identifikace otisku prstu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student nastudoval a v práci popsal metody identifikace otisku prstu včetně příznaků, které se k tomuto účelu používají. Z veřejně dostupných zdrojů potom sestavil testovací databázi. Navrhl a realizoval vlastní algoritmus, který následně otestoval. Dosažené výsledky vyhodnotil a finální algoritmus opatřil zdařilým grafickým uživatelským rozhraním. Zadání diplomové práce tak považuji bezezbytku za splněné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Práce má od úvodu po závěr necelých 50 stran, z nichž většina je věnována praktické části a obsahuje 22 zdrojů převážně zahraniční literatury. Práce je psána kvalitní angličtinou a obsahuje minimum překlepů. Vytknout musím zejména absenci titulků u blokových schémat a špatně odsazené první odstavce u kapitol 1.1.1 a 1.1.2. Po odborné stránce je práce taktéž na průměrné úrovni. Kapitola 1.3 věnující se známým metodám identifikace otisku prstu má pouhé tři strany a neobsahuje žádné ukázky ani výsledky. Student sám přiznává, že výsledky dosažené jeho algoritmem jsou slabé a doba zpracování jednotlivých snímků příliš dlouhá. Naopak musím ocenit, že student pracoval velmi samostatně. Vytvořil zcela vlastní metodu identifikace otisků prstů, která nekopíruje metody jiných autorů a je z tohoto pohledu unikátní. Celkově práci hodnotím stupněm dobře / C.
Předložená diplomová práce studenta Mateje Hlavatého se zabývá aktuálním tématem biometrické identifikace prstu. Na takto aktuální a literárně dobře popsané téma je teoretická rešerše v práci na poměrně nízké úrovni. Celkově je rozsah práce jen 39 stran textu od úvodu po závěr bez započítání prázdných stran. Navíc je kvalita práce zatížena velkou mírou formálních nedostatků, jako jsou např. nedokončené věty (str. 23), chybějící obrázek (Fig. 6), nekvalitní obrázky blokových diagramů bez popisků, tabulky bez nadpisu, tiskové chyby v číslování nadpisů, nejednotné formátování referencí apod. Přes tyto formální nedostatky oceňuji kvalitní angličtinu, kterou je celá práce napsaná a vlastní poměrně originální přístup v návrhu algoritmu k identifikaci otisku prstu. Navržený algoritmus však nebyl dostatečně statisticky testován. Vyhodnocen byl jen na jedné menší databázi otisků 9 osob z důvodu výpočetní náročnosti, jak zde student uvádí, ale výpočetní náročnost řádně nehodnotí. Zároveň zde chybí srovnání kvality i výpočetní náročnosti algoritmu s jinými autory. Pro zmíněné formální a odborné nedostatky hodnotím práci pouze jako uspokojivou.
eVSKP id 102352