HORYNA, M. Video telefon [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student Bc. MIROSLAV HORYNA vypracoval diplomovou práci na téma „Video telefon“. Cílem práce byl návrh a realizace elektroniky domácího telefonu na platformě Raspberry Pi a využívající síť Wi-Fi. Zpočátku student k řešení přistupoval aktivně, nicméně finální řešení vytvářel až na poslední chvíli. Tato skutečnost se promítla i do kvality výsledného řešení, které je sice plně funkční, ale někdy ne zcela optimálně řešeno. Pozitivně hodnotím fakt, že oproti zadání jsou k dispozici nejen uživatelské aplikace pro mobilní systém Android, ale i pro PC, popřípadě podřízenou jednotku postavenou na platformě Raspberry Pi. Základní část systému byla vyrobena a vyzkoušena. K řešení dané problematiky student přistupoval samostatně, student prokázal své odborné znalosti a orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Cílem diplomové práce bylo na základě teoretické rešerše provedené v rámci semestrálního projektu navrhnout a zkonstruovat dveřní videotelefon založený na platformě Raspberry Pi. Po odborné stránce mám k práci několik výhrad. Především se jedná spíše o vytvoření softwaru pro již existující platformu, než o vývoj nového zařízení. Co se týče části návrhu elektronického zařízení, tak student pouze zkonstruoval dvě jednoduché desky plošných spojů. Jedna z desek řeší přisvícení pro kameru pomocí infračervených LED a druhá záložní napájení v případě výpadku síťového napájecího napětí. Po důkladném prozkoumání obou zapojení musím bohužel konstatovat, že jsou po obvodové stránce podprůměrné. Moje připomínky k těmto zapojením jsou obsaženy v otázkách na konci posudku. Po obsahové stránce vytýkám velký nepoměr mezi teoretickým úvodem a popisem vlastní práce. V teoretickém úvodu je podle mého názoru zbytečně podrobně probírán rozdíl mezi jednotlivými verzemi Raspberry Pi a mezi operačními systémy. V praktické části práce postrádám vývojové diagramy a bližší popis principu činnosti vytvořeného softwaru. Zaráží mě i fakt, že v celé práci není jediná fotografie, která by čtenáři přiblížila, jak výsledné zařízení vypadá. Dokonce úplně chybí fotografie osazených desek plošných spojů, která by dokázala jejich existenci. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Vytýkám nesprávný způsob psaní odrážek, zarovnání tabulek a jejich popisků, chybějící odkaz na zdroj obrázku č. 26, špatně provedení číslování stran (student začíná číslovat již od abstraktu) a stylistické chyby.
eVSKP id 85698