LEDVINA, M. Studium chaotických oscilátorů s pasivními fraktálními dvojpóly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

Diplomová práce je zaměřena na experimenty s analogovými chaotickými elektronickými obvody necelistvého řádu. Jedná se o teoreticky poměrně náročné téma. S prací studenta v celém průběhu řešení diplomové práce jsem spokojen, zadanému tématu se věnoval samostatně a intenzivně. Konzultací využíval přiměřeně a dovedl je konstruktivně využít. Zadání projektu považuji za splněné, dosažené experimentální výsledky lze považovat za zajímavé. Po formální i grafické stránce je předložená diplomová práce povedená. Před vlastním experimentálním ověřování chaotických oscilátorů bylo nutné navrhnout a realizovat kapacitory necelistvého řádu, což se studentovi s dostatečnou přesností podařilo. Vytvořené fraktální kapacitory tří různých řádů byly aplikovány pouze v jedné konfiguraci chaotického systému, avšak úspěšně. Jedinou slabinou diplomové práce je část pojednávající o numerickém řešení dynamických systémů fraktálního řádu. Teoretická část, zejména pak vysvětlení metod numerické integrace, je velmi stručná. Její rozšíření by patrně napomohlo vysvětlení těžkostí, ktreré se vyskytly při aplikaci numerické integrace na chaotický systém necelistvého řádu. Zdá se, že vhodnějším programem pro numerické řešení diferenciálních rovnic by byl v tomto případě Matlab.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kaller, Ondřej

Diplomová práce řeší návrh a realizaci a simulaci chaotického generátoru s použitím fraktálních kapacitorů. Student se zabývá návrhem fraktálních kapacitorů pomocí prvků se soustředěnými parametry. Tyto jsou pak realizovány a měřeny. Dále je zkoumáno jejich využití ve známých chaotických systémech. Realizované systémy jsou měřeny a v poslední kapitole je naznačena cesta jejich numerické analýzy. Text je na formálně dobré úrovni. Zadání bylo z majoritní části splněno a odvedená práce představuje dobrý standard diplomové práce. Nevyskytuje se signifikantní množství technických, gramatických ani stylistických chyb. Práci by slušelo podrobnější rozvinutí a diskuze poslední kapitoly věnované simulaci systému. K formě lze mít připomínku, týkající se fotografií oscilogramů. Tyto sice demonstrativně dokazují reálné chování systému, ale použitý digitální osciloskop umožňuje export měřených dat i v digitální formě. Celkově hodnotím 90 body.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159066