ŘEDINA, O. Akcelerační metoda měření elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce popisuje zjednodušenou metodu zkoušení elektrických strojů s využitím jejich vlastního momentu setrvačnosti. Zadání vzniklo na základě požadavků výrobního podniku, bylo však poměrně široké a z počátku nebylo úplně jasné, jakým směrem by měly činnosti na projektu postupovat. Byly též zkoušeny některé metody měření, které se nakonec ukázaly jako nepříliš vhodné. V průběhu času se však všechno ujasnilo a lze říct, že diplomová práce rozhodně splňuje představy zadavatele. Ocenění zasluhuje studentův velmi aktivní a zodpovědný přístup a též velké množství experimentů, které provedl samostatně. Stylistická a grafická úroveň je solidní, přestože přehledná interpretace všech zjištěných výsledků není jednoduchá. Zdá se však, že vytvořená metodika měření strojů může být pro výrobní podnik opravdu užitečná.
Předložená diplomová práce má rozsah 78 stran a je rozdělena do 13 kapitol včetně úvodu a závěru. V příloze práce je na jedné straně uvedeno schéma zapojení. Neformálně lze práci rozdělit do dvou částí – teoretické a praktické. Teoretická část se zabývá popisem možností měření elektrických točivých strojů včetně akcelerační metody. V praktické části jsou pak zpracovány výsledky testování konkrétního elektrického stroje za použití akcelerační metody. Jsou zde také uvedeny metodické pokyny pro použití akcelerační metody. V textu se vyskytuje nezanedbatelné množství překlepů, pravopisných chyb a občas i nesprávně formulovaných vět. Za vše viz např. nadpis kapitoly 1.5.2 na str. 21 „Ztráty v rotorovém viní“. Nebo první větu kapitoly 4.1.6 na str. 36 „Výkonový analyzátor je elektrické zařízení, které primárně slouží k měření spotřeby či generování elektrické energie.“, ve čtenáři tak vzniká dojem, že výkonový analyzátor může sloužit jako generátor. Text jako celek není příliš přehledný a snadno srozumitelný. Autor v práci uvádí, že s přípravou pracoviště pro praktické měření mu pomáhali zaměstnanci firmy AVL Moravia s.r.o., z textu ale není zcela zřejmé, jak velký byl jejich podíl na celkové práci. Práce splňuje všechny body zadání a i přes uvedené nedostatky ji lze doporučit k obhajobě. Navrhované hodnocení: 80 bodů.
eVSKP id 160094