VLASÁKOVÁ, T. Isolace, identifikace a charakterizace extremofilů schopných produkce PHA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Ve své diplomové práci se Bc. Terézia Vlasáková věnovala identifikaci PHA produkujících termofilních bakterií. V rámci své diplomové práci se věnovala optimalizaci molekulárních technik detekce PHA produkujících bakterií, zároveň se ale také pokusila o samotnou isolaci a identifikaci PHA produkujících bakterií z termofilního aktivovaného kalu, což je časově e experimentálně velice náročný úkol. Proto je studentku nutné pochválit za aktivní a samostatný přístup k řešení své diplomové práce. Brzy si osvojila řadu nerutinních laboratorních postupů včetně molekulárních technik a byla velice platným členem týmu. Při samotném vypracování textové části své diplomové práce prokázala hlubokou orientaci v problematice a dokázala vypracovat velice zajímavou teoretickou část, stejně tak se jí podařilo zajímavě a čtivě zpracovat, komentovat a diskutovat experimentální výsledky. Proto celkově hodnotím práci a přístup studentky jako výborný a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Turková, Kristýna

Předložená diplomová práce se zabývá aktuální tématikou produkce PHA, které by mohly sloužit jako vhodná alternativa za syntetické plastové materiály. Pečlivě zpracovaná a logicky členěná teoretická část poskytuje dobrý základ pro následnou experimentální část, ve které autorka zvládla velké množství časově náročných technik (přečišťování kultur, optimalizace několika PCR apod.). Získané výsledky jsou vhodně interpretovány a diskutovány s využitím aktuálních poznatků v literatuře. Na autorku mám následující připomínky a dotazy: 1) Doporučila bych v Tabulce 5 lepší popis morfologie jednotlivých kolonií (velikost, tvar, povrch, okraje, atd.) nebo alespoň přiložit fotodokumentaci. Takto si nejsem jistá, zda-li „bílá kolonie M12“ vypadala stejně jako „bílá kolonie M16“ . 2) V kapitole 3.5. není nikde zmíněno jaké množství DNA se přídává do PCR. Uvádíte pouze 2µl DNA, ale koncentrace chybí. Taktéž v kapitole 3.5.1. a 3.5.2. Mohla by autorka doplnit koncentrace, popř. komentovat? 3) V Tabulce 6 uvádíte, že nebyl detekován úsek genu pro 16SrRNA u tří testovaných vzorků. Čím si to vysvětlujete? 4) Uvádíte, že se PHA mohou uplatnit v biomedicínských aplikacích. Už se skutečně někde používají nebo je vše ve stádiu testů?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 107947